top of page

Ефект дезінформації: Когнітивна ілюзія, яка редагує наші спогади


Наше сприйняття світу, і наша пам'ять про минуле, базуються на тому, що ми сприймаємо і запам'ятовуємо в даний момент. Однак, існує феномен, відомий як ефект дезінформації, який може спотворювати наші спогади і зменшувати їх точність.


Ефект дезінформації відбувається, коли відтворення епізодичних спогадів стає менш точним через отриману після факту інформацію. Цей ефект може спостерігатися у різних ситуаціях, таких як свідчення під час судових процесів, психотерапія, розслідування злочинів та навіть в нашому повсякденному житті.


Класичним прикладом ефекту дезінформації є ретроактивна інтерференція - процес, у якому отримана пізніше інформація впливає на нашу спроможність зберігати закодовану інформацію. Наприклад, якщо ми спочатку матимемо свідчення про подію А, а потім отримаємо нову інформацію про подію Б, ця нова інформація може впливати на наше спогади про подію А. Ми можемо навіть змінити спогади таким чином, що вони будуть суперечити нашому першочерговому свідченню.


Для багатьох людей, особливо тих, які піддаються впливу мас-медіа, соціальних мереж та інших джерел інформації, ефект дезінформації може мати значний вплив на їх спогади. Наприклад, під час подій, що викликають великий глобальний інтерес, таких як терористичні атаки або політичні скандали, масові ЗМІ швидко поширюють нові дані та висновки, що додаються до чуток та неофіційної інформації. Це може призвести до спотворення спогадів свідків, або навіть зміни їхньої позиції щодо подій після отримання нових фактів.


Одна з можливих причин ефекту дезінформації є те, що пам'ять людини не є статичною сховищем інформації. Згідно зі стандартною моделлю пам'яті, пам'ять - це процес закодовування, зберігання та відтворення інформації. Призначення інформації, яку ми отримуємо пізніше, може впливати на процеси закодовування та відтворення, що веде до спотворення спогадів.


Існує кілька стратегій, які можуть допомогти уникнути ефекту дезінформації та поліпшити точність наших спогадів. Перш за все, важливо критично підходити до інформації, яку ми отримуємо після події. Ми повинні ретельно перевіряти джерела та переконуватися в достовірності інформації перед тим, як приймати її як правдиву і шукати можливості уточнення своїх спогадів.


Крім того, важливо зберігати свої першочергові спогади до отримання пізнішої інформації. Записування деталей та емоцій, пов'язаних з подією, може допомогти зберегти точність спогадів щодо цієї події.


Ефект дезінформації є цікавим явищем, яке демонструє, наскільки пластична і складна наша пам'ять. Він наголошує на необхідності критичного мислення та постійного оновлення наших знань, щоб уникнути спотворення спогадів та неправильних висновків. Завжди пам'ятайте, що наші спогади - це лише наше тлумачення минулого, і вони можуть піддається впливу зовнішніх факторів.

Comments


Як працює Український психологічний хаб:

ukraine-russian-conflict-blonde-cute-girl-holding-ukrainian-heart-looking-up_edited_edited
Дизайн без названия (1)_edited.png
Дизайн без названия_edited.png

Натисіть кнопку "Обрати фахівця"

Ознайомтесь з анкетами психологів

Натисніть кнопку
"Записатись на консультацію"