top of page

Експеримент Мілгрема- підпорядкування авторитету

Експерименти у психології є невід'ємною складовою частиною розвитку цієї науки. Вони є важливим інструментом для вивчення різних явищ і принципів, що керують людським поведінкою. Один з найвідоміших та впливових експериментів у психології - Експеримент Мілгрема (підпорядкування авторитету), який досліджує здатність людей слідувати наказам, навіть якщо вони суперечать їх власним переконанням.


Експеримент Мілгрема був проведений соціальним психологом Стенлі Мілгремом в 1961 році, після того як він привернув увагу до судового процесу з нацистським злочинцем Адольфом Айхманом. Мілгрем хотів розуміти, як саме звичайні люди можуть виконувати накази, навіть коли ці дії суперечать особистим цінностям і моральним принципам.


Усього в експерименті Мілгрема брало участь 40 добровольців, які вважалися "учнями". Вони просилися на участь у психологічному дослідженні про вплив покарань на навчання. Вони отримували виплату за участь у дослідженні і були проінформовані, що будуть грати роль "учня", якому треба буде запам'ятати список слів та відповідати на питання. Але справжнім об'єктом дослідження була реакція "вчителя" - дослідника, якому доручалося адмініструвати електричне шоку "учневі" кожного разу, коли він допускав помилку.


Ось деякі ключові результати Мілгремового Експерименту:


1. 65% "учнів" погодилися іти до кінця експерименту і надавати "електричні шоки" з найвищими рівнями напруги, навіть коли вони почували біль і посилену реакцію з боку "вчителя".

2. Немаючи безпосереднього фізичного натиску, багато "учнів" почували себе дуже напружено та невпевнено, але все одно продовжували діяти під тиском авторитету.

3. Експеримент показав, що навіть ті, хто спочатку виражали сумніви та недовіру, можуть бути переконані відмовитися від свого оцінювання і довіри до своїх власних переконань.


Спроби пояснити результати Мілгремового Експерименту були різними. Багато дослідників стверджує, що підпорядкування авторитету може пояснюватися деякими вродженими та соціальними механізмами. Такі явища, як конформізм, соціальне закладення і внутрішній конфлікт, можуть викликати таке підпорядкування.


Експеримент Мілгрема нагадує нам про необхідність критичного мислення та самопізнання. Він підкреслює складність прийняття рішень у складних ситуаціях та важливість нашої особистої відповідальності. Дослідження, подібні до експерименту Мілгрема, помагають усвідомлювати, як різні фактори можуть впливати на наше поведінку, і надихають нас до подальших досліджень у цій галузі.


Оцей експеримент, безсумнівно, є знаковим у світі психології та становить суттєвий внесок у розуміння людського поведінки та соціальних взаємин. Його результати надають можливість ліпше розуміти себе та інших, виявлять важливі моменти, які впливають на підпорядкування і вільну волю.

Comments


Як працює Український психологічний хаб:

ukraine-russian-conflict-blonde-cute-girl-holding-ukrainian-heart-looking-up_edited_edited
Дизайн без названия (1)_edited.png
Дизайн без названия_edited.png

Натисіть кнопку "Обрати фахівця"

Ознайомтесь з анкетами психологів

Натисніть кнопку
"Записатись на консультацію"

bottom of page