top of page

ПСИХОЛОГІЧНА ЕНЦИКЛОПЕДІЯ


Газлайтинг
Газлайтинг

Газлайтинг це форма психологічного маніпулювання, яке зазвичай використовується однією особою в стосунках з іншою з метою контролю й ослаблення жертви. Основна ідея газлайтингу полягає в тому, щоб змінювати чи підривати реальність першої особи, негативно впливаючи на її сприйняття себе, подій та навколишнього середовища.


Головна мета газлайтера - зробити жертву нездатною вірити в себе та своє сприйняття реальності. Це може призвести до пониженого самовпевнення, покладання довіри у газлайтера та залежності від нього.


Ця техніка найчастіше використовується в особистих стосунках, але також може бути застосована у професійному середовищі або в групах людей.


Термін "газлайтинг" походить від назви фільму 1944 року "Газові ліхтарі"(Gaslight), у якому чоловік змушує свою дружину повірити, що вона втратила розум.


Основні ознаки газлайтингу включають:


 • Підроблені факти і події: особа, що застосовує газлайтинг, може спотворювати події, щоб переконати жертву, що їх згадки не правдиві або неправильні.

 • Переписування історії: газлайтери можуть намагатися змінити або перекрутити минулі події, щоб створити невизначеність і неправдоподібність.

 • Заперечення реальності: газлайтери можуть заперечувати або використовувати імовірність подій з метою введення жертви в стан сумніву щодо їх власної пам'яті, сприйняття та розуму.

 • Вигадані подвиги і досягнення: газлайтери можуть приписувати собі вигадані заслуги та досягнення, відкидаючи успіхи жертви як нічого вартісного.

 • Виведення зі себе: газлайтери можуть викликати значну реакцію чи почуття в жертві, а потім використовувати ці емоції для дальшої маніпуляції та контролю.

 • Систематичне заперечення або знецінення думок, переконань і спогадів жертви.

 • Зміна чітких фактів і подій, щоб заплутати жертву і створити почуття незрозумілості.

 • Часта лжива інформація, що породжує сумнів у жертви щодо її розуміння реальності.

 • Поступове відібрання контролю над життям жертви, щоб створити залежність та вразити її психологічний стан.

Етапи газлайтингу:


 • Початок: Газлайтер починає демонструвати поведінку, яка викликає питання та сумніви у жертви; він може змінювати дії чи розташування предметів, закидати жертву звичайними запитаннями.

 • Посилення: З часом газлайтер починає насильно зробити жертву відповідальною за свої вчинки та стан, створюючи у неї відчуття провини та безсилиці.

 • Ізоляція: Газлайтер створює психологічну ізоляцію жертви, відокремлюючи її від рідних та близьких, демонструючи, що зовнішній світ не може зрозуміти її так, як це розуміє газлайтер.

 • Контроль: Газлайтер отримує повний контроль над жертвою, змушуючи її покладатися на його поради та сприймати свій власний розум як ненадійний.


Ефекти газлайтингу:


 • Низька самооцінка: Жертва газлайтингу стає недостатньо впевненою у собі, втрачає віру в свій розум та сприйняття реальності.

 • Відокремленість: Газлайтер поступово ізолює жертву від родини, друзів та підтримки, що робить її ще більш залежною від нього.

 • Емоційне виснаження: Жертва стикається зі стресом, тривогою, депресією та постійним станом напруги, спричиненими газлайтингом.


Газлайтинг - це складна та шкідлива форма психологічної маніпуляції, яка може мати серйозні наслідки для жертви. Розуміння процесу газлайтингу та способів впоратися з ним є важливими для захисту та відновлення психологічного благополуччя.


Газлайтинг може мати серйозні наслідки для жертви, такі як низька самооцінка, депресія, тривога та пошкодження відносин. Важливо розпізнати ознаки газлайтингу та відповідати на них.


Як що ви жертва газлайтингу, важливо відновлювати свою впевненість і довіру до себе.


Спілкування з довіреними друзями і родичами також може допомогти відновити психологічний комфорт і підтримку. Важливо пам'ятати, що газлайтинг - це поведінка маніпулятора, і не є вашою вининою. Робіть все можливе, щоб зберегти своє здоров'я і добробут.


На довгострокові наслідки газлайтингу можуть вплинути зниження самооцінки, втрачення впевненості, покладання віри у власні судження та збільшення загального стресу і тривоги.


Важливо розуміти, що газлайтинг – нездорова та шкідлива форма поведінки. Якщо ви маєте підозру, що стали жертвою газлайтингу, важливо шукати підтримку від друзів, родичів або психолога, які можуть надати вам допомогу і раду.


Дивиться також

Теги:

Comentarios


ЯК ПРАЦЮЄ УКРАЇНСЬКИЙ

ПСИХОЛОГІЧНИЙ ХАБ

наші фахівці у своїй роботі спираються лише на науково доведені методи психотерапії

ми ставимо на перше місце допомогу у вирішенні вашої проблеми, а не кількість сесій

ми не збираємо персональні дані відвідувачів сайту та клієнтів

ми пропонуємо різні цінові категорії консультацій, які ви можете обрати на сайті

Натисніть кнопку “Обрати фахівця”

Ознайомтеся з анкетами спеціалістів

Натисніть кнопку “Записатися
на консультацію”