top of page

ПСИХОЛОГІЧНА ЕНЦИКЛОПЕДІЯ

Соломон Аш і його вплив на наше розуміння мотивації групи: Експеримент з вивчення конформізму


У сфері психології, експерименти грають важливу роль у розумінні людської поведінки та мотивації. Один з найвідоміших та впливових експериментів у цій галузі є експеримент з вивченням конформізму, який провів американський психолог Соломон Аш у 1950-х роках. Його дослідження показало, як сильно може впливати груповий тиск на індивіда та як це може змінити його переконання та поведінку.


В експерименті Соломон Аша, учасникам була представлена ситуація, де ними була висловлена думка щодо порівняння довжини ліній. Однак, був врахований такий фактор - серед учасників була одна людина, яка була членом експериментаторської групи. Цей "союзник" експериментатора усвідомлено неправильно відповідав на очевидні правильні відповіді, обираючи неправильні лінії. Головна мета експерименту полягала в тому, щоб побачити, як ця незакономірність відповіді "союзника" впливає на відповіді інших учасників групи.


Результати дослідження були досить захоплюючими та неочікуваними. Приблизно 75% учасників експерименту хоча б один раз піддалися груповому тиску та відповідали неправильно, не враховуючи овидну істину щодо довжини ліній. Єдиний союзник був достатньо потужним фактором, щоб вплинути на переконання більшості учасників у такій мірі, що вони змінили свою відповідь, щоб відповідати групі.


Ці результати дали основу для довгочасних дебатів та досліджень щодо конформізму та соціального впливу на людську поведінку. Соломон Аш вніс значний внесок у наше розуміння того, як і чому люди добровільно погоджуються з думкою більшості, навіть якщо ця думка суперечить їх власним спостереженням або переконанням.


Саме експеримент Соломон Аша показав, що важливим аспектом під час цього процесу є прагнення до сприйняття та схвалення групової норми. Довіра до групи, страх бути відхиленим або викликати конфлікт, а також бажання підтримувати хороші відносини з іншими членами групи, можуть мотивувати людей піддатися груповому тиску та конформувати свою поведінку.


Хоча експеримент Соломон Аша був проведений в 1950-х роках, його результати залишаються досить дійсними і актуальними й для нашеї сучасності. Розуміння психологічних механізмів, які лежать в основі конформізму, допомагає нам краще розуміти, чому люди часто відступають від своїх переконань та діють відповідно до бажань групи.


В цілому, експеримент Соломон Аша показав значний вплив соціального впливу на індивіда. Розуміння та свідоме врахування цього фактора дозволяє нам краще розуміти людську поведінку, а також розвивати стратегії, які сприяють стимулюванню індивідів до самостійності та незалежного мислення.


Експерименти, як експеримент Соломон Аша, допомагають психологам розширювати межі нашого розуміння людської поведінки. Вони сприяють розвитку нових стратегій та методів, щоб ефективно працювати зі складними психологічними проблемами.

Commentaires


ЯК ПРАЦЮЄ УКРАЇНСЬКИЙ

ПСИХОЛОГІЧНИЙ ХАБ

наші фахівці у своїй роботі спираються лише на науково доведені методи психотерапії

ми ставимо на перше місце допомогу у вирішенні вашої проблеми, а не кількість сесій

ми не збираємо персональні дані відвідувачів сайту та клієнтів

ми пропонуємо різні цінові категорії консультацій, які ви можете обрати на сайті

Натисніть кнопку “Обрати фахівця”

Ознайомтеся з анкетами спеціалістів

Натисніть кнопку “Записатися
на консультацію”

bottom of page