top of page

Обсесивно-компульсивний розлад це

Обсесивно-компульсивний розлад (ОКР) – це психічний розлад, який характеризується наявністю нав'язливих думок, ідей або образів (обсесій) і сильним бажанням виконувати певні ритуали або дії (компульси) у декілька разів більш часто, ніж зазвичай. Цей розлад може впливати на різні сфери життя людини, включаючи роботу, навчання, взаємини зі знайомими тощо.


Основними ознаками ОКР є:


1. Обсесії: Це виникають примусові думки, які небажані і важко контролювати. Вони можуть бути пов'язані з небезпеками, страхами, негативними ідеями або просто небажаними образами.

2. Компульси: Це сильні бажання або нестерпність виконувати певні дії або ритуали. Люди можуть відчувати обов'язок виконувати ці дії, хоча розуміють, що вони необґрунтовані.

3. Втрата контролю: Люди з ОКР часто почувають, що вони не можуть контролювати свої обсесії та компульси. Це може призводити до значних труднощів у повсякденному житті.

4. Значний дискомфорт: ОКР часто супроводжується стражданням і тривогою. Люди можуть витрачати багато часу і зусиль на спроби уникнути обсесій або заспокоїти себе заради зменшення тривоги.

5. Вплив на щоденну життєдіяльність: ОКР може суттєво обмежувати здатність людини виконувати роботу, займатися навчанням, розвивати соціальні зв'язки та справлятися зі звичайними рутинними справами.


Для особи з обсесивно-компульсивним розладом, життя може стати складним і стресовим. Важливо звернутися до кваліфікованого психолога або психіатра для оцінки та лікування цього розладу. Лікування може включати психoterапію, медикаментозну допомогу або комбінацію різних методів, спрямованих на зменшення симптомів та поліпшення якості життя.


Обсесивно-компульсивний розлад може мати різноманітні форми прояву. Деякі поширені типи обсесій включають:


1. Перевірка: Люди можуть відчувати ненав'язливу потребу перевірити щось багато разів, наприклад, чи двері зачинені, чи пристрій вимкнений і т. д.


2. Порядок і симетрія: Люди можуть бути перейняті потребою розташовувати предмети в певному порядку, щоб все було симетричним і "правильним".


3. Миття і чистота: Деякі люди можуть мати назойливі думки про брудноту або бактерії і захворювати на чистоту. Вони можуть проводити надмірну кількість часу на миття рук або очищення предметів.


4. Словесні обсесії: Компульсивні думки або фрази можуть бути безперестанно повторювальними у розумі. Це може бути нав'язливими бажаннями повторювати певні слова або фрази або постійно повторювати конкретні дії.


5. Лічба: Деякі люди можуть відчувати прагнення до постійного лічення, наприклад кроків або об'єктів. Це може стати непреривним процесом, що захоплює значну частину часу.


Люди з ОКР можуть робити все можливе, щоб уникнути тривоги та незручностей, пов'язаних з обсесіями. Це включає виконання ритуалів або компульсій. Ритуали можуть бути фізичні (наприклад, перевірка дверей кілька разів) або ментальні (наприклад, не перестане рахування в розумі або повторювання фраз). Виконання цих ритуалів може тимчасово зменшити тривогу, але це надто поглинатиме час і ресурси особи.


Обсесивно-компульсивний розлад може суттєво впливати на якість життя та загальний стан особи. Кваліфікований психолог або психіатр може допомогти встановити діагноз і розробити індивідуальний план лікування, який може включати психотерапію, когнітивно-поведінкову терапію, фармакотерапію або комбінацію різних методів. Рання діагностика та відповідна допомога можуть допомогти покращити якість життя людини, яка страждає від обсесивно-компульсивного розладу.


🙏Якщо Вам потрібна консультація профільного фахівця, переходьте у наш розділ "Обрати фахівця" і обирайте спеціаліста, до якого хотіли б звернутися, чи переходьте у наш Телеграм-канал, де багато корисної інформації та безкоштовних заходів.Теги:

Commentaires


Як працює Український психологічний хаб:

ukraine-russian-conflict-blonde-cute-girl-holding-ukrainian-heart-looking-up_edited_edited
Дизайн без названия (1)_edited.png
Дизайн без названия_edited.png

Натисіть кнопку "Обрати фахівця"

Ознайомтесь з анкетами психологів

Натисніть кнопку
"Записатись на консультацію"

bottom of page