top of page

Когнітивні спотворення: феномен Баадера-Майнхофа або ілюзія частотності

Когнітивні спотворення є невірними сприйняттями або інтерпретаціями інформації, які виникають через специфічні характеристики людського мислення. Одним з цих спотворень є феномен Баадера-Майнхофа, який також відомий як ілюзія частотності.


Феномен Баадера-Майнхофа описує ситуацію, коли інформація, яка нещодавно була впізнана або зустрінута, здається надзвичайно часто повторюється протягом короткого періоду часу. Зазвичай, коли ми вперше стикаємося з якоюсь новою інформацією, це може видаватися рідкісним або незвичайним. Однак, після того, як ми звернемо на цю інформацію увагу, вона може здатися нам частіше, ніж фактично є.


Причиною феномену Баадера-Майнхофа є поєднання двох факторів: спостереження і вибірковий фокус на цій інформації. Коли ми зустрічаємо нову інформацію, яка зацікавила нас або викликала емоційну реакцію, ми стаємо більш уважними до неї. Мозок налаштовується на пошук цієї інформації і позначає її як важливу. Це призводить до того, що ми помічаємо цю інформацію частіше, ніж раніше.


Крім того, наш мозок має тенденцію шукати підтверджень для своїх припущень або вже існуючих знань. Коли ми знаходимося в стані гіпонезримості чи навіть психологічного напруження, ми можемо спотворити сприйняття інформації таким чином, що вона здається нам частіше, ніж насправді є.


Цей феномен особливо помітний в сучасному цифровому світі, де ми постійно зустрічаємо нову інформацію через соціальні медіа, новинні портали та інші джерела. Завдяки алгоритмам рекомендацій та персоналізованому контенту, ми можемо отримувати інформацію, яка відповідає нашим інтересам. Це створює враження, що ця інформація постійно повторюється, хоча фактично це можуть бути різні джерела, які передають одну й ту саму інформацію.


Щоб уникнути спотворення Баадера-Майнхофа, важливо бути свідомими про цей феномен та здорово критичним підходити до обробки інформації. Один зі способів запобігти сприйняттю надмірної частотності - це розширити свої джерела інформації та звертатися до достовірних джерел. Також корисно розвивати критичне мислення та аналітичні навички, щоб бути здатними розрізнити між дійсною частотою подій і перекрученим сприйняттям.


Отже, феномен Баадера-Майнхофа, або ілюзія частотності, є когнітивним спотворенням, яке виникає через специфічні характеристики людського мислення і сприйняття інформації. Розуміння цього феномену може допомогти нам розпізнати його та зменшити його вплив на наше сприйняття світу.

Comments


Як працює Український психологічний хаб:

ukraine-russian-conflict-blonde-cute-girl-holding-ukrainian-heart-looking-up_edited_edited
Дизайн без названия (1)_edited.png
Дизайн без названия_edited.png

Натисіть кнопку "Обрати фахівця"

Ознайомтесь з анкетами психологів

Натисніть кнопку
"Записатись на консультацію"

bottom of page