top of page

ПСИХОЛОГІЧНА ЕНЦИКЛОПЕДІЯ

Когнітивне упередження: Прокляття знання


Коли ми знаємо багато про якусь конкретну тему, наші наукові знання можуть стати сильним упередженням при спробі розглядати цю проблему з погляду менш поінформованих людей. Це явище в психології відоме як «прокляття знання». У цій статті ми розглянемо, що саме це когнітивне упередження таке, як воно впливає на наше мислення та якого роду складнощі воно може створити під час розгляду будь-якої проблеми.Прокляття знання виникає тоді, коли люди, які володіють високим рівнем знань у певній області, неспроможні узяти до уваги погляди та переконання людей, які менше освічені чи не мають інформації про цю область. Це може статися через недооцінку або почуття переваги з боку поінформованої особи, або ж через відчуття, що «всі інші повинні зрозуміти, що я знаю краще».


Однією з причин такого упередження є те, що когнітивна навантаженість нашого мозку зростає, коли намагаємося розглядати проблему з погляду інших. Наші передбачення, припущення та часто незрозумілі для інших технічні аспекти важко усвідомлювати і запам'ятовувати. Це створює бар'єр між людьми, який ускладнює обговорення проблем та пошук компромісу.


Крім того, прокляття знання може також приводити до ефекту «виглядаючи вище». Тобто, люди з більшими знаннями можуть відчувати себе силою і зневажати погляди менш освічених людей, навіть якщо ці погляди мають значний сенс. Це може призвести до непорозумінь та конфліктів у комунікації, а також створити стіну між людьми з різним рівнем освіти та досвіду.


Розв'язання:

Щоб подолати прокляття знання та сприяти ефективному спілкуванню, важливо розвивати навички емпатії та вміння вислуховувати. Постарайтеся відчути та зрозуміти погляди та переконання інших людей, навіть якщо ви не згодні з ними. Зібрати додаткову інформацію стосовно погляду інших може допомогти у подоланні побічних ефектів прокляття знання.


Також варто згадати, що навіть упереджені та пограничні погляди можуть мати якийсь основний сенс або джерело проблеми, яке варто врахувати. Прислухайтеся до критичних моментів, які наголошують менш освічені люди, це може виявитися доречним для подальшого розгляду.Прокляття знання може ускладнювати спілкування та розгляд проблем із погляду менш поінформованих людей. Усвідомлення цього когнітивного упередження є важливим кроком для покращення комунікації та сприяння конструктивним обговоренням. Зосереджуйтеся на розвитку вмінь емпатії та активного слухання, щоб подолати це упередження та знайти шляхи до взаєморозуміння.

Comments


Як працює Український психологічний хаб:

ukraine-russian-conflict-blonde-cute-girl-holding-ukrainian-heart-looking-up_edited_edited
Дизайн без названия (1)_edited.png
Дизайн без названия_edited.png

Натисіть кнопку "Обрати фахівця"

Ознайомтесь з анкетами психологів

Натисніть кнопку
"Записатись на консультацію"

bottom of page