top of page

Когнітивна ілюзія: Селективне сприйняття і психологічні очікування


Когнітивна ілюзія - це феномен, який може впливати на наше сприйняття і розуміння навколишнього світу. Одна з найбільш відомих когнітивних ілюзій називається селективним сприйняття. Ця ілюзія полягає у сприйнятті лише тих фактів та інформації, які підтверджують наші очікування або погляди, і відкиданні тих, які суперечать їм. У цій статті ми розглянемо, як ця когнітивна ілюзія впливає на наше мислення і чому вона виникає.Селективне сприйняття може мати значний вплив на сприйняття та розуміння інформації, яку ми отримуємо. Часто ми шукаємо підтвердження наших переконань та очікувань, і, відкидаючи ту інформацію, яка не узгоджується з ними, стаємо жертвами цієї когнітивної ілюзії.


Причини селективного сприйняття можуть бути різноманітними. Одна з них - це наше бажання відчувати себе правильними і гарантувати наше психологічне комфорт. Ми схильні перебільшувати або спотворювати інформацію, яка підтверджує наші думки та ідеї, і ігнорувати ті, що їм суперечать. Це допомагає нам зберігати ілюзію стабільності та упевненості у власних переконаннях.


Селективне сприйняття також може мати вплив на наші міжособисті взаємодії та сприйняття інших людей. Ми можемо бути більш схильні до прийняття інформації про певний аспект чи аспекти цієї особи, які збігаються з нашими очікуваннями або стереотипами, ігноруючи інші аспекти її особистості. Це може призвести до зміщення в сприйнятті та нерозуміння інших людей.Селективне сприйняття є однією з форм когнітивної ілюзії, яка може спотворювати наше сприйняття та розуміння світу навколо нас. Її причини включають прагнення до підтвердження наших переконань та збереження психологічного комфорту. Розуміння цього явища може допомогти нам бути більш об'єктивними в оцінці інформації та взаємодії з іншими людьми.


Як працює Український психологічний хаб:

ukraine-russian-conflict-blonde-cute-girl-holding-ukrainian-heart-looking-up_edited_edited
Дизайн без названия (1)_edited.png
Дизайн без названия_edited.png

Натисіть кнопку "Обрати фахівця"

Ознайомтесь з анкетами психологів

Натисніть кнопку
"Записатись на консультацію"