top of page

Ефект "Пігмаліона" Роберта Розенталя


Експерименти у психології є невід'ємною частиною досліджень, спрямованих на вивчення людської поведінки та механізмів усвідомлення. Один із найцікавіших та показових експериментів - Ефект "Пігмаліона", який був проведений видатним американським психологом Робертом Розенталем. У цій статті ми розглянемо суть експерименту, результати і його важливість у нашому розумінні впливу очікувань на поведінку та можливості людини.


Опис експерименту:

Ефект "Пігмаліона" (відомий також як ефект "самореалізації очікувань") досліджує вплив очікувань, які мають оточуючі людини, на її поведінку та досягнення. У 1968 році Роберт Розенталь та Леннарт Якобсен провели першу серію таких досліджень на учнях примарних шкіл у США.


Дослідники обрали випадкову групу учнів та повідомили вчителям, що вони були відібрані як особливо обдаровані із значним потенціалом. Такі відомості ніяк не відповідали дійсності. Був проведений початковий тест, але фактично такого спеціального навчання не було запроваджено. Протягом навчального року дослідники слідкували за прогресом учнів і, в кінці року, знову протестували їх.


Результати:

Результати дослідження були приголомшливими. Учні, майже всі, показали вищий рівень досягнень, порівняно з рештою групи, яку тренували звичайним способом. Цей ефект був виявлений тільки там, де вчителі вірили, що навчають обдаровану групу учнів, навіть якщо це не відповідало дійсності. У підсумку, очікування вчителя наслідувалися учнями і призводили до реалізації цих очікувань на практиці.


Імплікації і важливість:

Ефект "Пігмаліона" залишає важливий слід у розумінні того, як наші очікування можуть впливати на поведінку і можливості окремої людини. Дослідження Розенталя показали, що очікування інших людей можуть мати суттєвий вплив на наше самовизначення та досягнення. Негативні очікування можуть підгодовувати недостатньою вірою у власні сили та знижувати наші можливості.


Висновок:

Експеримент Розенталя показує силу психологічних факторів в нашому житті. Важливо пам'ятати, як висока віра, чи негативні, в іншу людину може впливати на її потенціал. Самовиповідання і віра у себе мають велике значення для досягнення успіху. Чи це викладач, менеджер або батько, наші очікування можуть сформувати реальність.Отже, бути пізнавальною інституцією до тих, що нас оточують.


Психологічні експерименти, такі як Ефект "Пігмаліона", допомагають нам краще розуміти вплив нашого сприйняття та очікувань на життя та соціальну взаємодію. Дослідники продовжують вивчати цей ефект та інші подібні явища, щоб ми могли більше зрозуміти себе та навколишніх людей. Ці експерименти не тільки розширюють наше знання про психологію, але також дають нам можливість усвідомити наш внутрішній потенціал та впливати на його реалізацію.

Comments


Як працює Український психологічний хаб:

ukraine-russian-conflict-blonde-cute-girl-holding-ukrainian-heart-looking-up_edited_edited
Дизайн без названия (1)_edited.png
Дизайн без названия_edited.png

Натисіть кнопку "Обрати фахівця"

Ознайомтесь з анкетами психологів

Натисніть кнопку
"Записатись на консультацію"

bottom of page