top of page

ПСИХОЛОГІЧНА ЕНЦИКЛОПЕДІЯ

Експеримент "Ілюзія гумової руки" Метью Ботвінік та Джонатан Коен


Сучасна психологія надзвичайно цікава і загадкова наука, яка займається вивченням людської свідомості та поведінки. Одним із захоплюючих психологічних експериментів є "Ілюзія гумової руки", проведений Метью Ботвініком та Джонатаном Коеном.


В цьому експерименті здійснюється телесна іллюзія, що передбачає створення у віртуальних умовах сприйняття руки, яку людина неосмислено приймає за свою власну. Експеримент належить до класу фантомних кінестетичних ілюзій. Його цікавість полягає в тому, що людина відчуває наявність і контроль над існуванням гумової руки, хоча фізично вона до неї не притримується.


Експеримент базується на таких методиках:


1. Встановлення гумової руки перед дослідниками. Ця рука виготовлена з гуми та розміщена на столі перед дослідниками.


2. Скрите стимулювання реальної руки. Дослідники надають інфрачервоне насвітлення і пульта через дзеркала, що знаходяться позаду гумової руки, надсилаючи тактильні сигнали.


Результатом цього експерименту є те, що людина відчуває тактильні відчуття на гумовій руці, які вона зв'язує зі своїми власними руками. Люди починають стежити за рухами гумової руки, відчувають поколювання, коли насправді їхні руки не торкаються гумової руки.


Експеримент дозволяє виявити, як мозок сприймає зовнішні стимули і яким чином може бути підроблена телесна свідомість. Цей феномен ілюструє складність зв'язку між нашим сприйняттям тіла та реальністю.


"Ілюзія гумової руки" є тільки одним із багатьох психологічних експериментів, які допомагають нам краще зрозуміти, як працює наш мозок і які фактори впливають на наше сприйняття світу навколо нас. Цікаво, що такі експерименти допомагають розширити нашу свідомість та підвищити наше розуміння себе і інших.


Результати "Ілюзії гумової руки" можуть бути корисними для покращення терапевтичних підходів і реабілітації людей з пошкодженнями руки або нейромоторними порушеннями. Ці експерименти допомагають нам краще розуміти, як наш мозок пристосовується до нових умов і як можна використовувати ці знання для покращення якості життя.


У психології такі експерименти є дорогоцінними інструментами для вивчення людської свідомості. Вони допомагають нам розуміти, як наші сприйняття і переживання формуються в мозку, що відкриває багато нових можливостей й подальшого розвитку психологічної науки.


Очевидно, що ілюзія гумової руки залишається одним із цікавих експериментів, який допомагає нам краще зрозуміти, як мозок сприймає і обробляє інформацію, а також як можна використовувати це знання для покращення життя людей.

Comments


Як працює Український психологічний хаб:

ukraine-russian-conflict-blonde-cute-girl-holding-ukrainian-heart-looking-up_edited_edited
Дизайн без названия (1)_edited.png
Дизайн без названия_edited.png

Натисіть кнопку "Обрати фахівця"

Ознайомтесь з анкетами психологів

Натисніть кнопку
"Записатись на консультацію"

bottom of page