top of page

ПСИХОЛОГІЧНА ЕНЦИКЛОПЕДІЯ

Експеримент Лібета: Відкриття про самосвідомість та свободу вибору


Експеримент Лібета, проведений психологом Бенджаміном Лібетом, є одним з найвідоміших досліджень в області психології свідомості та свободи вибору. Цей експеримент дав нову інформацію про те, як і коли ми свідомо вибираємо свої дії та реагуємо на зовнішні подразники.


Бенджамін Лібет провів свій експеримент у 1983 році, використовуючи електроенцефалографію (EEG). В ході дослідження, учасникам була надана інструкція натискати кнопку в деякому моменті часу, коли вони самі захочуть. При цьому, учасники також спостерігали за одним із показників на екрані, який дає відображення їхньої готовності натискати кнопку.


Цікавим результатом експерименту було виявлення того, що виникнення свідомого наміру натиснути кнопку відбувалося перед тим, як учасники були свідомі про свій власний намір. За допомогою EEG, Лібет виявив, що в мозку спостерігається певна активність перед появою учасницького свідомого наміру натиснути кнопку. Ця активність відбувається приблизно за 0,2 секунди до відчуття особи самого наміру натискати кнопку.


Таким чином, експеримент Лібета вказує на те, що наші свідомі рішення та вчинки мають підґрунтя на несвідомих процесах, які відбуваються раніше, ніж ми усвідомлюємо свій намір. Результати цього дослідження підірвали традиційне уявлення про вільну волю, вказуючи на складний характер людських рішень та взаємозв'язок між нашими несвідомими процесами та свідомими вчинками.


Експеримент Лібета має важливі наслідки для психології та нашого розуміння самосвідомості та свободи вибору. Він вказує на те, що наша свідомість може бути результатом складних несвідомих процесів, а не просто образом нашого наміру. Це викликає багато питань щодо природи свідомості та того, як ми взаємодіємо зі світом навколо нас.


Експеримент Лібета також може бути використаний для розуміння механізмів впливу зовнішніх факторів на наші рішення. Враховуючи, що свідомість залежить від несвідомих процесів, ми можемо більше зрозуміти, як і чому ми реагуємо на певні подразники та як це впливає на наші вчинки.


Експеримент Лібета відкрив нові горизонти в психології та підкреслив складність нашого розуміння самосвідомості та свободи вибору. Він заставив нас переглянути традиційні уявлення про те, як ми приймаємо рішення та взаємодіємо зі світом навколо нас. Цей експеримент продовжує впливати на сучасну психологію, змушуючи нас досліджувати глибше та занурюватись у світ нашої свідомості.


Які думки у вас викликає цей експеримент? Чи подібні дослідження змінюють ваше розуміння себе та світу?

Comments


Як працює Український психологічний хаб:

ukraine-russian-conflict-blonde-cute-girl-holding-ukrainian-heart-looking-up_edited_edited
Дизайн без названия (1)_edited.png
Дизайн без названия_edited.png

Натисіть кнопку "Обрати фахівця"

Ознайомтесь з анкетами психологів

Натисніть кнопку
"Записатись на консультацію"

bottom of page