top of page

ПСИХОЛОГІЧНА ЕНЦИКЛОПЕДІЯ

Атрибуція це психологічний термін, який описує процес, за допомогою якого люди приписують причину певним подіям або поведінці - як своїй, так і інших людей.


Атрибуція відіграє важливу роль у сприйнятті світу навколо нас, в розумінні дій інших людей та в утворенні власних переконань і стереотипів.


Існує два типи атрибуції: внутрішня (внутрення) та зовнішня (зовнішня). Внутрішня атрибуція означає приписування причини події або поведінки внутрішнім факторам, таким як характер або особистісні якості людини. Наприклад, коли людина не виступила успішно на важкому випробуванні, вона може приписати це власною неефективністю або недостатнім зусиллям.


Зовнішня атрибуція, навпаки, пов'язана з приписуванням причини зовнішнім факторам, таким як умови, обставини або дії інших людей. Наприклад, якщо людина не виступила успішно на випробуванні через погані погодні умови, вона може приписати це негативним обставинам, а не своїй власній неефективності.


Атрибуція також може бути стабільною або змінною. Стабільна атрибуція приписує причину події або поведінки постійним факторам, таким як особистісні риси або внутрішні переконання. Змінна атрибуція враховує змінні фактори, такі як настрій, обставини або час. Наприклад, якщо людина висловлює свою думку відразу після тривалого поганого настрою і виражає негативний відгук, то змінна атрибуція може приписати це саме настроєвому становищу, а стабільна атрибуція - характеру або особистості людини.


Атрибуції можуть відрізнятися в залежності від культурних, соціальних та індивідуальних факторів. У деяких культурах внутрішня атрибуція може бути переважна, що означає, що люди пояснюють події з точки зору власних характеристик. У інших культурах вона може бути менш популярною, а зовнішня атрибуція використовується частіше.


Розуміння атрибуції має важливе значення у багатьох аспектах життя, включаючи міжособистісні стосунки, робочу ефективність та соціальну взаємодію. Вивчення атрибуції допомагає нам розуміти, чому люди поводяться певним чином, впливати на цю поведінку і зменшувати конфлікти та непорозуміння.


Для більш детального розуміння атрибуції, психологи вивчають такі поняття, як якісні та кількісні атрибуції, а також поняття "фундаментальної атрибуції помилки", коли ми маємо тенденцію надмірно приписувати поведінку інших людей їх характеру, ігноруючи зовнішні чинники.


Усвідомлення атрибуції може бути корисним для кожного з нас. Це дає нам можливість більше розуміти себе та інших людей, а також впливати на свою поведінку та сприйняття на різних рівнях.

Теги:

Comments


ЯК ПРАЦЮЄ УКРАЇНСЬКИЙ

ПСИХОЛОГІЧНИЙ ХАБ

наші фахівці у своїй роботі спираються лише на науково доведені методи психотерапії

ми ставимо на перше місце допомогу у вирішенні вашої проблеми, а не кількість сесій

ми не збираємо персональні дані відвідувачів сайту та клієнтів

ми пропонуємо різні цінові категорії консультацій, які ви можете обрати на сайті

Натисніть кнопку “Обрати фахівця”

Ознайомтеся з анкетами спеціалістів

Натисніть кнопку “Записатися
на консультацію”

bottom of page