top of page


Ефект Лейк-Уобегон – це когнітивна ілюзія, яка призводить до того, що люди переоцінюють свої здібності та досягнення порівняно з іншими. Цей ефект названий на честь міста Лейк-Уобегон у штаті Вісконсин, яке є уявним місцем, де кожен є чудовим у чомусь.


Ефект Лейк-Уобегон був вперше описаний у 1999 році психологами Еліотом Ротбартом та Крісом Вілкінсом. Вони провели дослідження, в якому попросили студентів оцінити свої здібності в різних областях, таких як інтелект, спортивні навички та привабливість. Студенти переоцінювали свої здібності в кожній із цих областей, і їхня переоцінка була більшою, чим більшою вони вважали себе.


Ефект Лейк-Уобегон може бути пояснений різними факторами. Одним із факторів є те, що люди мають тенденцію фокусуватися на своїх сильних сторонах і ігнорувати свої слабкості. Крім того, люди мають тенденцію порівнювати себе з іншими, які гірші за них, а не з тими, хто краще. Це може призвести до того, що люди вважатимуть себе кращими, ніж вони є насправді.


Ефект Лейк-Уобегон може мати негативні наслідки. Наприклад, він може призвести до того, що люди не будуть намагатися досягти своїх цілей, оскільки вони вважатимуть, що вже досягли їх. Крім того, він може призвести до конфліктів із іншими, оскільки люди можуть вважати, що вони кращі, ніж вони є насправді.


Є кілька способів уникнути ефекту Лейк-Уобегон. Один із способів – зосередитися на своїх слабких сторонах і працювати над їх покращенням. Крім того, важливо порівнювати себе з іншими, які краще, ніж ви. Це допоможе вам побачити свій справжній рівень і мотивуватиме вас працювати над собою.


Як уникнути ефекту Лейк-Уобегон


Ось кілька порад, як уникнути ефекту Лейк-Уобегон:


  • Порівнюйте себе з іншими, які краще, ніж ви.

  • Будьте чесними з собою щодо своїх здібностей.

  • Не бійтеся просити про допомогу, коли вам її потрібно.

  • Не порівнюйте себе з іншими в соціальних мережах.

  • Пам’ятайте, що всі різні і що немає нічого поганого в тому, щоб бути іншим.


Ефект Лейк-Уобегон – це поширена когнітивна ілюзія, яка може мати негативні наслідки. Однак, дотримуючись порад, наведених вище, ви можете уникнути цього ефекту і жити більш реалістичним життям.

Comments


Як працює Український психологічний хаб:

ukraine-russian-conflict-blonde-cute-girl-holding-ukrainian-heart-looking-up_edited_edited
Дизайн без названия (1)_edited.png
Дизайн без названия_edited.png

Натисіть кнопку "Обрати фахівця"

Ознайомтесь з анкетами психологів

Натисніть кнопку
"Записатись на консультацію"

bottom of page