top of page

ПСИХОЛОГІЧНА ЕНЦИКЛОПЕДІЯ

Когнітивні викривлення: Упередженість підтвердження


У психології когнітивними викривленнями називають патерни мислення, які можуть призвести до ірраціональних переконань або негативних стилів мислення. Одним із поширених когнітивних викривлень є упередження підтвердження, яке передбачає тенденцію шукати або інтерпретувати інформацію таким чином, щоб вона підтверджувала вже існуючі переконання або концепції. Це упередження може мати значний вплив на наше сприйняття та процеси прийняття рішень.


Упередженість підтвердження виникає, коли ми вибірково звертаємо увагу на інформацію, яка підтримує наші існуючі переконання і думки, ігноруючи або відкидаючи суперечливі докази. Це може заважати нам розглядати альтернативні точки зору і обмежувати нашу здатність бачити повну картину. Ця упередженість може бути особливо вираженою в ситуаціях, де сильно задіяні наші переконання або емоції.


Існує кілька причин, чому виникає упередженість підтвердження. По-перше, люди віддають перевагу послідовності, і пошук інформації, яка відповідає нашим переконанням, допомагає підтримувати відчуття цілісності нашого світогляду. Крім того, упередження підтвердження може бути зумовлене нашим бажанням отримати підтвердження та схвалення від інших людей, які поділяють подібні погляди. На нас також можуть впливати культурні чи соціальні фактори, які формують наші переконання та цінності.


Упередженість підтвердження може мати негативні наслідки в різних аспектах життя. В особистих стосунках це може призвести до непорозумінь і конфліктів, коли ми не розглядаємо альтернативні точки зору. У професійному середовищі воно може перешкоджати інноваціям і вирішенню проблем, обмежуючи нашу здатність досліджувати нові ідеї чи докази. Це також може впливати на наші судження в таких сферах, як політика, релігія і навіть наше власне самосприйняття.


Подолання упередження підтвердження вимагає свідомих зусиль і самоусвідомлення. Ось кілька стратегій, які можуть допомогти:


1. Шукайте різноманітні перспективи: Активно знайомтеся з різними точками зору, навіть якщо вони суперечать вашій власній. Беріть участь у дискусіях або дебатах з людьми, які дотримуються інших поглядів, щоб отримати ширше розуміння теми.


2. Піддавайте сумніву свої припущення: Ставте під сумнів власні переконання і шукайте докази, які їм суперечать. Будьте готові до того, що ви можете помилятися або що існують альтернативні пояснення чи рішення.


3. Практикуйте критичне мислення: Розвивайте свою здатність об'єктивно і критично оцінювати докази. Навчіться відокремлювати факти від думок і враховувати достовірність різних джерел інформації.


4. Аналізувати власні упередження: Усвідомте власні упередження і те, як вони можуть впливати на вашу інтерпретацію інформації. Зробіть крок назад і оцініть, чи ґрунтуються ваші переконання на переконливих доказах, чи на особистих уподобаннях.


5. Прийміть невизначеність: Визнайте, що невизначеність є природною частиною життя і що не все можна легко класифікувати або пояснити. Прийміть дискомфорт, який виникає, коли ви ставите під сумнів власні переконання, і будьте готові переглянути їх, спираючись на нові докази.Активно працюючи над подоланням конфірмаційного упередження, ви можете стати більш відкритим і об'єктивним мислителем. Пам'ятайте, що пошук істини вимагає готовності ставити під сумнів власні переконання і розглядати альтернативні точки зору. Так ви зможете розширити своє розуміння світу і приймати більш обґрунтовані рішення.

Comments


ЯК ПРАЦЮЄ УКРАЇНСЬКИЙ

ПСИХОЛОГІЧНИЙ ХАБ

наші фахівці у своїй роботі спираються лише на науково доведені методи психотерапії

ми ставимо на перше місце допомогу у вирішенні вашої проблеми, а не кількість сесій

ми не збираємо персональні дані відвідувачів сайту та клієнтів

ми пропонуємо різні цінові категорії консультацій, які ви можете обрати на сайті

Натисніть кнопку “Обрати фахівця”

Ознайомтеся з анкетами спеціалістів

Натисніть кнопку “Записатися
на консультацію”