top of page

Когнітивні спотворення це

Когнітивні спотворення – це психологічні іскаження у сприйнятті та обробці інформації, які впливають на наший спосіб мислення, оцінки та прийняття рішень. Ці спотворення можуть виникати у всіх людей і відіграють роль у нашому щоденному житті.


Одним з типових прикладів когнітивного спотворення є когнітивне упередження - відхилення у судженнях, яке може призводити до неточного або неправильного сприйняття подій, ситуацій або людей. Це може бути спричинено певними факторами, такими як наші попередні досвіди, стереотипи, емоції та інші фактори, які впливають на наше мислення.


Існує багато інших когнітивних спотворень, таких як:

1. Когнітивний деформаційний стереотип: спотворення сприйняття нової інформації, що не підтверджує наші впевненості або стереотипи.

2. Черезмерна уподобаність: нахил до прийняття рішень, що відповідають нашим особистим уподобанням, незалежно від об'єктивних аргументів.

3. Ефект підтвердження: схильність вибирати, шукати та сприймати інформацію, яка підтверджує наші вже існуючі переконання.

4. Псевдоузгодженість: шукання та сприйняття інформації, яка підтверджує наші власні думки або переконання, ігноруючи протилежні аргументи.

5. Ефект доступності: схильність виділяти інформацію, яка знаходиться у нашій пам'яті готова або доступна, і використовувати її для прийняття рішень, ігноруючи інші можливі варіанти.


Ці когнітивні спотворення можуть ставити нас у складних ситуаціях, де ми приймаємо неправильні рішення або зробимо неточне сприйняття. Але важливо подолати ці спотворення та розвинути критичне мислення, аби приймати обґрунтовані рішення на основі об'єктивної інформації.


Для подолання когнітивних спотворень можна використовувати такі стратегії, як критичне мислення, аналіз доказів та аргументів, заспокоєння емоційного стану перед прийняттям важливих рішень, та звернення до об'єктивних джерел інформації.


Загалом, розуміння когнітивних спотворень допомагає нам бути свідомими про наш спосіб мислення та допомагає уникати помилок у сприйнятті та прийнятті рішень у нашому повсякденному житті.

Comments


Як працює Український психологічний хаб:

ukraine-russian-conflict-blonde-cute-girl-holding-ukrainian-heart-looking-up_edited_edited
Дизайн без названия (1)_edited.png
Дизайн без названия_edited.png

Натисіть кнопку "Обрати фахівця"

Ознайомтесь з анкетами психологів

Натисніть кнопку
"Записатись на консультацію"