top of page

ПСИХОЛОГІЧНА ЕНЦИКЛОПЕДІЯ

Хибна пам'ять - порушення пам'яті, що виражаються у хибних спогадах


Пам'ять - це одна з ключових функцій нашого мозку, яка дозволяє нам зберігати і відтворювати інформацію про минуле. Але жодна пам'ять не є безпомилковою, іноді наші згадки можуть бути хибними. Цей феномен називається "хибна пам'ять". У даній статті ми розглянемо когнітивні спотворення, що призводять до хибних спогадів і дослідимо причини, що пояснюють це явище.1. Форми хибної пам'яті:

- Конфабуляція: це явище, коли людина вигадує або додає неіснуючі частини до своїх спогадів, що базуються на фрагментах реальних подій. Це може бути викликано дефектом мозку або стимулюється зовнішніми факторами.

- Місцевий ефект: це коли спогади про певні деталі події можуть бути спотворені часом і втратити свою точність. Люди можуть плутати факти або перевирішувати події залежно від особистих переживань і емоцій.

- Ложний згадувач: це коли людина помиляється, основуючись на своїх переконаннях і припущеннях, і переконує себе інакшими спогадами, які виявляються хибними.


2. Причини хибної пам'яті:

- Вплив зовнішніх факторів: експерименти показали, що хибні спогади можуть бути викликані впливом зовнішніх чинників, таких як інформація від інших людей, медіа або сюжети, які ми бачимо у фільмах або записуємо в книгах.

- Емоційний фактор: емоційний стан може спотворювати наші спогади. Усе, що відбувається під час події, яка викликає сильні емоції, може вплинути на пам'ять і змінити спогади про неї.

- Підривна інформація: інформація, що представляється після знайомства з подією, може впливати на перекручення пам'яті. Наприклад, ставлення та коментарі інших можуть внести зміни в спогади людини.


3. Способи зменшення хибної пам'яті:

- Критичне мислення: застосування критичного мислення до своїх спогадів може допомогти виявити можливі штучно впроваджені деталі та виділити реальні факти.

- Перевірка істинності: перевірка істинності у свідків події може допомогти у формуванні точніших спогадів та виявленні хибних інформаційних впливів.

- Записування подій: корисно вести щоденник або записувати важливі деталі подій, що сталися, оскільки це може використовуватися як точна довідка у випадку спотворених спогадів.Хибна пам'ять - це порушення пам'яті, що може мати великий вплив на наше розуміння минулого. Когнітивні спотворення, що виражаються у хибних спогадах, можуть походити з різних джерел, і наше розуміння цього явища важливо для забезпечення точності та надійності наших спогадів. Застосування критичного мислення та перевірка істинності можуть допомогти нам знизити ризик хибної пам'яті і зберегти більш точне сприйняття минулого.

Comments


Як працює Український психологічний хаб:

ukraine-russian-conflict-blonde-cute-girl-holding-ukrainian-heart-looking-up_edited_edited
Дизайн без названия (1)_edited.png
Дизайн без названия_edited.png

Натисіть кнопку "Обрати фахівця"

Ознайомтесь з анкетами психологів

Натисніть кнопку
"Записатись на консультацію"

bottom of page