top of page

Траума це широко використовуваний термін у психології для позначення важких життєвих подій або досвідів, які викликають значну емоційну реакцію та негативний вплив на психічне благополуччя і функціонування особи. Термін "траума" походить від грецького слова "τραύμα", що означає "ушкодження" або "пошкодження".


Трауматичні події можуть бути різного характеру, включаючи природні катастрофи, техногенні аварії, війну, насильство, злочинні діяння, сексуальне насильство, побиття, страшні аварії, смерть близької людини або інші негативні збитки. Траума може виникати як у результаті одноразової події, так і в результаті тривалого впливу стресових факторів.


Емоційні наслідки травматичних подій можуть бути найрізноманітнішими і включати такі симптоми, як тривожність, депресія, гнів, паніка, фобії, посттравматичний стресовий розлад, порушення сну, нездатність до концентрації та деякі фізичні симптоми.


У психології травму вивчають з різних підходів, зокрема, психодинамічного, когнітивно-поведінкового та психологічного травматичного стресу. Вивчення травми дозволяє розуміти механізми формування емоційних реакцій та розвивати ефективні методи психотерапії та реабілітації для осіб, які страждають від травматичних досвідів.


Одним із ключових аспектів в роботі з травмою є надання безпечної, емпатичної та некритичної атмосфери для розмови та вироблення стратегій, спрямованих на сприяння зціленню та розвитку особистості. Психологи, працюючи з особами, які пережили травму, часто використовують різні терапевтичні підходи, такі як когнітивно-поведінкова терапія, ретельний моніторинг симптомів, емоційна регуляція та інші техніки, щоб сприяти зціленню та відновленню.


Крім індивідуальної психотерапії, популярними методами роботи з травматичними досвідами є групова терапія та сімейна терапія. Вони дозволяють можливість підтримки та спільної роботи з іншими особами, які також пережили подібні випробування, що сприяє взаємопідтримці та швидшому зціленню.


Висновки по теорії травми наголошують на важливості розпізнавання та адекватної підтримки осіб, які переживають травматичні події. Чутливий та професійний підхід від психологів та інших фахівців є ключовим фактором в досягненні успішних результатів в роботі з травматизованими особами.

Теги:

Як працює Український психологічний хаб:

ukraine-russian-conflict-blonde-cute-girl-holding-ukrainian-heart-looking-up_edited_edited
Дизайн без названия (1)_edited.png
Дизайн без названия_edited.png

Натисіть кнопку "Обрати фахівця"

Ознайомтесь з анкетами психологів

Натисніть кнопку
"Записатись на консультацію"