top of page

Розкриваючи таємниці психологічного експерименту: Іглі та Чайкен і евристична систематична модель


Психологічні експерименти є важливим інструментом для дослідження поведінки та мислення людей. Одним з найцікавіших психологічних експериментів, який допомагає розкрити певні аспекти нашої свідомості, є експеримент Іглі та Чайкен. Цей експеримент використовується для вивчення евристичної систематичної моделі, яка впливає на процес прийняття рішень.


Опис експерименту:

Експеримент Іглі та Чайкен був розроблений в 1974 році двома американськими психологами, Джудіт Іглі та Еліотом Чайкеном. У цьому експерименті учасникам показують списки слів, які належать до двох категорій, наприклад, "квіти" і "комахи". Учасникам потрібно прочитати кожне слово і натиснути кнопку, що відповідає категорії, до якої воно належить.


Однак, в експерименті також включені так звані "заважаючі" слова, які не належать до жодної з категорій. Наприклад, слова "хмара" або "камінь". Час реакції на ці слова порівняно майже завжди більший, оскільки учасникам потрібно зупинитися та обробити цю інформацію більш детально. Це свідчить про наявність евристичної систематичної моделі - процесу, за якого люди використовують замість систематичного аналізу простіші евристичні стратегії.


Результати:

Експеримент Іглі та Чайкен показав, що учасники частіше допускали помилки при класифікації "заважаючих" слів, порівняно зі словами, які належать до категорій "квіти" і "комахи". Це стало доказом наявності евристичної систематичної моделі, де ми швидко приймаємо рішення на основі заздалегідь сформованих навичок та уявлень.


Застосування в реальному житті:

Цей експеримент нагадує нам про те, як ми можемо використовувати евристичні стратегії в повсякденному житті. Наприклад, у прийнятті рішень, купівлі товарів або оцінюванні людей. Іноді ми можемо спрощувати процес прийняття рішень, розглядаючи лише деякі ключові фактори, але це також може призводити до помилок та спотворення реальності.


Висновок:

Експеримент Іглі та Чайкен та евристична систематична модель надають нам унікальну можливість зрозуміти, як наша мислення та спосіб обробки інформації можуть бути під впливом евристичних стратегій. Цей експеримент нагадує нам про важливість бути уважними та аналітичними у своїх рішеннях, не піддаючись простим та швидким виводам.

Comments


Як працює Український психологічний хаб:

ukraine-russian-conflict-blonde-cute-girl-holding-ukrainian-heart-looking-up_edited_edited
Дизайн без названия (1)_edited.png
Дизайн без названия_edited.png

Натисіть кнопку "Обрати фахівця"

Ознайомтесь з анкетами психологів

Натисніть кнопку
"Записатись на консультацію"