top of page

Опозиційно-викличний розлад


Опозиційно-викличний розлад (ОВР) є однією з найбільш поширених психічних розладів у дитячому і підлітковому віці. Цей розлад проявляється у поведінці, яка характеризується систематичними та стійкими виявами огирства, непокори та агресії відносно авторитетів та навколишнього оточення. У цій статті ми розглянемо симптоми, причини та стратегії лікування опозиційно-викличного розладу.


Симптоми ОВР можуть виявлятися по-різному в залежності від віку та індивідуальних особливостей дитини. Основні ознаки розладу включають систематичний відмову виконувати запропоновані обов'язки, часте суперечання та спроби протистояння батькам, учителям та іншим авторитетам. Діти з ОВР часто проявляють упертість, яка перетворює будь-яку ситуацію на битву волі. Вони можуть бути брехливими, провокативними і відверто неслухняними.


Першочерговою причиною ОВР є поєднання генетичних, нейробіологічних та соціально-виховних чинників. Деякі дослідження показують, що ОВР може бути спадковим розладом, пов'язаним з дефектами у розвитку мозку. Також соціальні чинники, такі як непослідовне виховання, нестабільність сімейної ситуації та негативне оточення, можуть сприяти розвитку цього розладу.


Лікування ОВР включає комплексний підхід, який об'єднує психотерапію, родинну терапію та, в деяких випадках, фармакотерапію. Мета психотерапії полягає в розвитку навичок соціальної адаптації, менеджменту гніву, вивченні стратегій вирішення конфліктів та покращенні взаємин з авторитетами. Родинна терапія допомагає усвідомити та вирішити сімейні проблеми, що впливають на поведінку дитини. У деяких випадках, лікар може призначити фармакотерапію для заспокоєння дитини та зменшення агресивності.


Крім професійного лікування, родинам дітей з ОВР слід дотримуватися деяких додаткових стратегій, які можуть полегшити поведінкові вияви розладу. Наприклад, установлення чітких правил та очікувань, встановлення позитивного та дотримання регулярного графіка дітей, похвала та пошук наглядних нагород за позитивну поведінку, а також активна комунікація та виявлення турботи є важливими аспектами в розвитку позитивних взаємин з дитиною.


Опозиційно-викличний розлад може суттєво впливати на функціонування дитини та її родини. Щоб покращити якість життя дитини з ОВР, рекомендується звернутися до кваліфікованих фахівців, які зможуть допомогти у лікуванні та управлінні поведінкою.


Необхідно зазначити, що стаття надає загальний огляд про опозиційно-викличний розлад та його лікування, і не слід вважати її рекомендаціями без консультації з кваліфікованим психологом чи психіатром. Звернення за допомогою на ранніх стадіях може покращити прогноз та допомогти дитині і родині змогти з цим розладом.

Comments


Як працює Український психологічний хаб:

ukraine-russian-conflict-blonde-cute-girl-holding-ukrainian-heart-looking-up_edited_edited
Дизайн без названия (1)_edited.png
Дизайн без названия_edited.png

Натисіть кнопку "Обрати фахівця"

Ознайомтесь з анкетами психологів

Натисніть кнопку
"Записатись на консультацію"

bottom of page