top of page

ПСИХОЛОГІЧНА ЕНЦИКЛОПЕДІЯ

Когнітивні упередження - помилка базового відсотка


У нашому розумінні світу ми часто залежимо від аналізу подій, прийняття рішень і оцінки ситуацій. Але чи завжди ми робимо це об'єктивно і з урахуванням всіх наявних фактів? Один з таких феноменів, який може спотворити наше мислення, називається когнітивними упередженнями. Одним з популярних упереджень є помилка базового відсотка.Когнітивне упередження, відоме як помилка базового відсотка, виникає, коли ми ігноруємо або недостатньо враховуємо базовий відсоток або апріорну інформацію під впливом специфіки випадку. Це означає, що ми часто робимо припущення або приймаємо рішення, ігноруючи важливі значення проценту або ймовірності.


Наприклад, представимо собі, що потрібно прийняти рішення про покупку нової машини. Є два варіанти: а) безпечна машина, яка має низький рівень аварійності (1%) і б) небезпечна машина, яка має високий рівень аварійності (10%). Багато людей, ігноруючи апріорну інформацію, схильні вибрати безпечну машину, оскільки 1% здається малим значенням. Однак, якщо врахувати базовий відсоток аварійності в дорожньому русі загалом, який становить, скажімо, 0,1%, стає очевидним, що шанс потрапити в аварію на небезпечній машині (10%) є вищим, ніж на безпечній (1%).


Ця помилка базового відсотка може спотворити наше прийняття рішень в багатьох інших сферах життя, включаючи медицину, право, маркетинг і бізнес. Ми можемо недооцінювати або переоцінювати ризики, довіряючи нашим інтуїціям та сприйняттям без достатньої підстави.Помилка базового відсотка є одним з когнітивних упереджень, яке може суттєво вплинути на наше прийняття рішень. Ігнорування або недостатнє використання основної апріорної інформації під впливом специфіки випадку може привести до неточних і необ'єктивних оцінок. Усвідомлюючи це упередження, ми можемо навчитися бути більш об'єктивними і свідомими при прийнятті рішень, оцінці ситуацій та роботі з інформацією.

Kommentare


ЯК ПРАЦЮЄ УКРАЇНСЬКИЙ

ПСИХОЛОГІЧНИЙ ХАБ

наші фахівці у своїй роботі спираються лише на науково доведені методи психотерапії

ми ставимо на перше місце допомогу у вирішенні вашої проблеми, а не кількість сесій

ми не збираємо персональні дані відвідувачів сайту та клієнтів

ми пропонуємо різні цінові категорії консультацій, які ви можете обрати на сайті

Натисніть кнопку “Обрати фахівця”

Ознайомтеся з анкетами спеціалістів

Натисніть кнопку “Записатися
на консультацію”

bottom of page