top of page

Класичні експерименти у психології: розкриття сутності людської природи


Психологія як наука сильно полагається на експерименти, які допомагають розкрити сутність людської природи та розуміння людського поведінки. Через десятиліття дослідники розробили та виконали безліч класичних експериментів, які ставлять під сумнів наші стереотипи, переконання та сприйняття світу.


Одним з найвідоміших класичних експериментів у психології є "Експеримент Мілгрeма". Він був проведений в 1961 році Стенлі Мілгремом і показав, як далеко готові піти люди виконати накази авторитетної фігури, навіть якщо це суперечить їх власним переконанням. Учасників експерименту просили надавати "електричні шоки" іншим учасникам за невиконання завдання. Навіть коли видно було, що "жертва" відчуває непередбачені болісні симптоми, багато людей продовжували наносити шоки за наказами експериментатора. Цей експеримент показав, як сильно авторитетна фігура може впливати на нашу моральність та поведінку.


Ще одним вартою уваги класичним експериментом є "Стенфордський експеримент в'язня та стража". Його провів соціальний психолог Філіп Замбардо у 1971 році. Учасників експерименту випадково було розділено на "в'язнів" та "стражів" в умовах моделювання в'язниці. Планувалося, що експеримент триватиме два тижні, але через його досягненнями властивості обстановка швидко вишнуровувалася з-під контролю. "Стражі", наділені авторитетом та владою, почали жорстоко поводитися та попирали права "в'язнів". Цей експеримент демонструє, як сильно суспільні ролі можуть вплинути на наше поводження, навіть зовсім несподіване та аморальне.


І, нарешті, "Послушний експеримент" Стенлі Мілгрема, проведений в 1963 році. Він досліджував, наскільки далеко люди готові йти в покорі наказам авторитетів. Учасники експерименту займали потужнісні рубильники та при вдаванні до неправильних відповідей експериментатор просив їх включати електроди. Понад 60% учасників експерименту "виконували наказ", віддаючи перевагу покорі над мораллю. Цей експеримент вкотре виокремлює наше прагнення сліпо покорятися авторитетам та наявність парадоксальних аспектів нашої людської природи.


Класичні експерименти у психології розширюють наше розуміння того, що означає бути людиною. Вони викликають питання про мораль та етику, про нашу здатність контролювати свої дії та вплинути на світ навколо нас. Ці експерименти нагадують нам, що досконалість та повнота людського розуму все ще залишаються загадкою і предметом подальшого вивчення.

Comments


Як працює Український психологічний хаб:

ukraine-russian-conflict-blonde-cute-girl-holding-ukrainian-heart-looking-up_edited_edited
Дизайн без названия (1)_edited.png
Дизайн без названия_edited.png

Натисіть кнопку "Обрати фахівця"

Ознайомтесь з анкетами психологів

Натисніть кнопку
"Записатись на консультацію"