top of page

ПСИХОЛОГІЧНА ЕНЦИКЛОПЕДІЯ

Ефект прив'язки і його вплив на чисельні рішення


У процесі прийняття рішень людський розум піддається різноманітним впливам, які можуть викликати ірраціональні зміщення відповідей. Одним з найпоширеніших когнітивних упереджень є ефект прив'язки. Цей ефект може вплинути на обдумування чисельних рішень і викликати зміщення відповідей у бік числа, що потрапив до тями перед прийняттям рішення. Давайте розглянемо цей явище детальніше.Ефект прив'язки (anchoring effect) вивчається в когнітивній психології та економічній поведінці. Він описує тенденцію людини використовувати перше отримане числове значення, яке потрапило до її тями, як основу для подальшого розглядування та прийняття чисельних рішень. Це значення, яке слугує точкою відліку, може бути абсолютно випадковим або задано стороннім чинником. Протягом нашого розмірковування ми часто відхиляємось від послужившої точкою відліку запропонованої числової величини не настільки, на скільки це підказує розум чи розумова обробка інформації. Такі зміщення можуть бути частково відповідальні за прийняття недоцільних рішень.


Виникнення цього ефекту може бути пояснене за допомогою концепції доступності інформації, яка вказує, що ми вагаємося тим, що доступно та наочне в данний момент. Таким чином, числа, які нам спочатку надаються, стають основою для подальшого порівняння та оцінки інших значень. Чим ближчі до початкового числа будуть обрані альтернативи, тим більша ймовірність того, що прийняте рішення буде зміщене у бік цього початкового значення.


Важливо розуміти, що ефект прив'язки може впливати на різноманітні сфери нашого життя, включаючи економіку, фінанси, медицину та навіть взаємовідносини між людьми. Наприклад, при оцінюванні вартості товару на ринку, ми можемо бути схильні спираватися на початкову вартість, яка нам була надана, і порівнювати її з подальшими пропозиціями. Таким чином, можемо пропустити можливості знайти більш вигідні пропозиції.Ефект прив'язки є одним з численних когнітивних упереджень, які можуть впливати на наші рішення. Його вплив полягає у тому, що ми приділяємо занадто велику увагу початковому числовому значенню і зсуваємо відповіді у бік цього значення. Цей ефект може вплинути на чисельні рішення в різних сферах нашого життя. Розуміння цього явища дозволяє бути більш обізнаним та аналітичним під час прийняття рішень, що вимагають оцінки числових даних.


В результаті, для того щоб уникнути впливу ефекту прив'язки, варто бути усвідомленим і критично оцінювати числові дані, які представлені нам при прийнятті рішень. Порівнюйте дані з різних джерел, звертаючи увагу на контекст та досліджувати інші можливі варіанти. Це допоможе знизити вплив ефекту прив'язки та дозволить вам приймати більш обґрунтовані рішення.


Пам'ятайте, критичне мислення та усвідомлення можуть бути потужними інструментами для подолання когнітивних упереджень та прийняття розсудливих рішень у будь-якій ситуації.

Comments


ЯК ПРАЦЮЄ УКРАЇНСЬКИЙ

ПСИХОЛОГІЧНИЙ ХАБ

наші фахівці у своїй роботі спираються лише на науково доведені методи психотерапії

ми ставимо на перше місце допомогу у вирішенні вашої проблеми, а не кількість сесій

ми не збираємо персональні дані відвідувачів сайту та клієнтів

ми пропонуємо різні цінові категорії консультацій, які ви можете обрати на сайті

Натисніть кнопку “Обрати фахівця”

Ознайомтеся з анкетами спеціалістів

Натисніть кнопку “Записатися
на консультацію”

bottom of page