top of page

Ефект недавнього, також відомий як аберація близькостіЕфект недавнього, також відомий як аберація близькості, є одним з численних когнітивних упереджень, які впливають на наш спосіб мислення та прийняття рішень. Це особливий прийом, за яким ми надаємо більшого значення подіям, які трапилися недавно, ніж тим, що відбулося у минулому.


В епоху масових комунікацій та інформаційного перенасичення ефект недавнього може мати суттєві наслідки на наше осмислення світу. Наприклад, при оцінці новин чи політичних подій ми можемо давати перевагу тим фактам, які сталися недавно, незважаючи на їхню реальну вагу чи значимість.


Поширення ефекту недавнього пояснюється низкою факторів. По-перше, недавні події мають сильніший емоційний вплив на нас, оскільки вони ще не встигли втратити свою свіжість. Це може породжувати неправдиве перекручене сприйняття дійсності.


Крім того, ефект недавнього впливає на нашу пам'ять. Найсвіжіші спогади мають більшу ймовірність бути викликаними в пам'яті, тому ми більше спираємося на них при прийнятті рішень.


Цей когнітивний упередження може мати негативний вплив на нашу здатність до раціонального мислення та аналізу інформації. Якщо ми покладаємося виключно на недавні події, наші розсудливість та здатність до об'єктивного роздуму можуть бути обмеженими.


Окрім того, ефект недавнього може бути використаний для маніпуляції масами. Політики, маркетологи та інші маніпулятори інформацією можуть намагатися викликати або підсилити певні емоції, пов'язані з недавніми подіями, задля контролю над масовим сприйняттям і впливу на прийняття рішень.


Отже, що робити, щоб уникнути цього когнітивного упередження? Перш за все, варто давати собі трохи перспективи і намагатися виокремлювати значимість подій на основі їх реальної ваги, а не лише на основі того, що відбулося недавно.


Далі, важливо практикувати критичне мислення та розвивати навички оцінки інформації. Перед прийняттям рішень варто збирати інформацію про попередні події, зважати на їхні наслідки та довіряти фактам, а не лише своїм емоціям.


Хоча ефект недавнього може бути сильним фактором, що впливає на наше мислення, свідоме осмислення цього упередження допоможе зберегти раціональність та об'єктивність в наших рішеннях і сприйнятті світу.

Comments


Як працює Український психологічний хаб:

ukraine-russian-conflict-blonde-cute-girl-holding-ukrainian-heart-looking-up_edited_edited
Дизайн без названия (1)_edited.png
Дизайн без названия_edited.png

Натисіть кнопку "Обрати фахівця"

Ознайомтесь з анкетами психологів

Натисніть кнопку
"Записатись на консультацію"