top of page

ПСИХОЛОГІЧНА ЕНЦИКЛОПЕДІЯ

Ефект знання заднім числом - огляд схильності сприймати минулі події передбачуваними


У нашому мозку відбувається безліч процесів, що впливають на наше сприйняття та розуміння світу. Одним з таких процесів є когнітивні упередження - систематичні спотворення, які призводять до неправильного мислення, оцінювання та прийняття рішень. Серед цих упереджень особливо цікавим є ефект знання заднім числом, що може відтворюватися як "Я так і знав".


Опис ефекту:


Ефект знання заднім числом виявляється у тенденції сприймати минулі події, які стали очевидними або відомими дещо пізніше, як передбачувані або очевидні. Аби краще зрозуміти цей ефект, пригадайте ситуацію, коли ви послухали розповідь про якийсь подію і думку: "Ах, я так і знав це!".


Причини ефекту:


Існує кілька факторів, які призводять до виникнення ефекту знання заднім числом. Перш за все, люди швидко формують знання після того, як набули інформацію про певну подію. Цей процес називається "способеністью до адаптації". Скориставшись цією способністю, наш мозок доводить наші попередні думки та знання відповідними до отриманої інформації.


Друга причина полягає в тому, що ми маємо тенденцію позначати тільки ті думки чи передбачення, що видаються нам правдоподібними. Так, коли подія вже відбулася, ми простіше знаходимо підтвердження для наших передбачень, і через це вони досягають статусу "Я так і знав".


Практичні наслідки:


Ефект знання заднім числом має певні наслідки в психологічній сфері. Наприклад, він може призводити до переоцінки своїх передбачень та впевненості у своїй правоті. Крім того, цей ефект може впливати на сприйняття та оцінювання інших людей, особливо тих, хто допускає помилки або приймає ризиковані рішення.


Як уникнути ефекту знання заднім числом:


Хоча неможливо повністю уникнути цього когнітивного упередження, є кілька стратегій, які можуть допомогти зменшити його вплив.


1. Самокритика: Будьте критичними до своїх передбачень та думок. Питайте себе, чи є доведений факт, що підтверджує ваше передбачення, чи це просто ваша інтуїція.


2. Звертайте увагу на процес: Важливо зосередитися на процесі прийняття рішень, а не на його наслідках. Оцінюйте свої дії на основі того, що ви знали на той момент, а не на пізніших подіях чи інформації.


3. Документуйте: Записуйте свої передбачення та думки перед тим, як дізнатися результат. Цей підхід допоможе вам побачити, наскільки точні були ваші передбачення та уникнути підвалинних оцінювань.Ефект знання заднім числом є одним з багатьох когнітивних упереджень, які впливають на наше сприйняття світу. Його вплив може мати важливі наслідки в психологічній сфері. Розуміння цього ефекту та застосування відповідних стратегій можуть допомогти зменшити його негативний вплив і покращити якість наших рішень та сприйняття подій.

Comments


Як працює Український психологічний хаб:

ukraine-russian-conflict-blonde-cute-girl-holding-ukrainian-heart-looking-up_edited_edited
Дизайн без названия (1)_edited.png
Дизайн без названия_edited.png

Натисіть кнопку "Обрати фахівця"

Ознайомтесь з анкетами психологів

Натисніть кнопку
"Записатись на консультацію"

bottom of page