top of page

Ефект Голема: Когнітивні викривлення, що впливають на успішність


В сучасній психології існує низка когнітивних викривлень, які можуть негативно впливати на успішність людей. Одним з таких викривлень є Ефект Голема, психологічний феномен, який виникає, коли менші очікування, що покладаються на окремих осіб або керівників, призводять до погіршення їхніх показників.


Ефект Голема отримав свою назву на честь міфологічного голема - створіння, яке відповідало своєму створителю. В контексті психології, Ефект Голема описує ситуацію, коли низькі очікування щодо людини призводять до того, що вона починає підпорядковуватись цим очікуванням і не розкриває повний потенціал своїх здібностей.


Часто Ефект Голема проявляється у взаєминах між керівником і підлеглим. Наприклад, якщо керівник має низькі очікування від працівника і вважає його неефективним, то це може призвести до того, що працівник почне виконувати свої обов'язки малопродуктивно і не намагатиметься досягти високих результатів. Тим самим, низькі очікування керівника стають самоосновою інерції та зниження ефективності працівника.


Але Ефект Голема також може спостерігатись в самооцінці та внутрішніх очікуваннях індивіда. Якщо людина має низьке самовизначення та вірить, що не може досягти великих результатів, то ці внутрішні очікування можуть призвести до того, що вона не буде розкривати свій потенціал та прагнути до саморозвитку.


Причини Ефекту Голема можуть бути декількома. По-перше, низькі очікування можуть стимулювати особу до виконання меншої роботи, оскільки вона не має поштовху для досягнення високих результатів. По-друге, низьке самовизначення може призвести до постійного підтвердження власних негативних очікувань та запуску саморуйнаційних процесів.


Як уникнути Ефекту Голема? Перш за все, важливо усвідомити, що цей феномен існує і може впливати на наші досягнення. Слід відмовитися від негативних стереотипів, які можуть створювати низькі очікування, і розгромити власні межі самообмеження.


Крім того, важливо оточити себе позитивними людьми, які вірять у наш потенціал. Це можуть бути ментори, друзі або колеги, які надихають і підтримують успіх. Важливо також розвивати свою самооцінку і віру в себе, зосереджуючись на позитивних досягненнях та здатностях.


Незалежно від того, чи викликає Ефект Голема погіршення показників у професійному або особистому житті, важливо пам'ятати, що ми маємо потенціал для досягнення великих результатів. Ігнорувати негативні очікування і розкривати свої здібності - це перший крок до успіху.


Час від часу, всі ми можемо бути жертвами Ефекту Голема, але впізнавши цей феномен і здійснюючи необхідні зміни в своїй свідомості та поведінці, ми можемо вирватися з цього оточення та досягти більшого успіху у житті.

Comments


Як працює Український психологічний хаб:

ukraine-russian-conflict-blonde-cute-girl-holding-ukrainian-heart-looking-up_edited_edited
Дизайн без названия (1)_edited.png
Дизайн без названия_edited.png

Натисіть кнопку "Обрати фахівця"

Ознайомтесь з анкетами психологів

Натисніть кнопку
"Записатись на консультацію"