top of page

Експеримент "Вивчена безпорадність" Мартіна Селігмана: Важливе відкриття в психології


Експерименти у психології ґрунтуються на пошуку розуміння людського поведінки та розвитку методів інтервенції для поліпшення психологічного стану людей. Один з найвідоміших експериментів, який змінив спосіб мислення про психологічні проблеми, - це експеримент "Вивчена безпорадність" Мартіна Селігмана.


Мартін Селігман, американський психолог, виконав серію досліджень у 1967 році з метою вивчення впливу надмірної допомоги або недостачі допомоги на поведінку та емоційний стан тварин. Експеримент був заснований на ідеї "вивчена безпорадність", яка описує стан безнадійності та пасивності, до якого можуть призвести в довгостроковій перспективі невдачі і неможливість контролювати власну ситуацію.


Експеримент Селігмана здійснювався на собаках, котрі були розділені на дві групи. Собаки першої групи були розміщені в клітці, де їх було неможливо уникнувати електричних розрядів, незалежно від їх поведінки. Собаки другої групи також були розміщені в клітці з електричними розрядами, але у них була можливість виконати певні дії, які припиняли розряди.


Після деякого часу Селігман помітив, що собаки першої групи, які не мали контролю над ситуацією, виявляли ознаки "вивченої безпорадності". Вони ставали байдужими та бездіяльними, навіть коли вони попадали в ситуацію, де вони мали контроль. Собаки другої групи, натомість, виявилися більш адаптивними та активними, так як вони навчилися, що дії можуть змінити обстановку.


Цей експеримент в сфері психології вніс вагомий внесок, вклавши камінь у основу розуміння психологічної безпорадності та розвитку інтервенційних стратегій для поліпшення психологічного стану людей. Селігман продовжив свої дослідження, розширивши концепцію "вивченої безпорадності" на людей і показавши, що безпідставна надія може стати ключовим фактором в підвищенні здатності протистояти стресовим ситуаціям та досягати успіху.


Експеримент "Вивчена безпорадність" Мартіна Селігмана має практичне значення для психології і міг би бути використаний для створення інтервенційних програм для людей, що страждають від депресії, тривоги та інших психологічних розладів. В даний час вживаються заходи для розробки стратегій посилення внутрішнього локусу контролю і надії у пацієнтів, які сприяють поліпшенню їх психологічного стану та знижують ризик розвитку безпорадності.


Експеримент "Вивчена безпорадність" Мартіна Селігмана є одним з найвпливовіших досліджень у психології, яке привнесло важливі ідеї та поняття у розумінні психологічного стану людей. Його результати відкрили нову область досліджень і стала основою для розвитку інтервенційних технік, спрямованих на поліпшення психологічного благополуччя. Цей експеримент підкреслює важливість допомоги та підтримки у розвитку здорової психіки та психологічного стану людини.

Як працює Український психологічний хаб:

ukraine-russian-conflict-blonde-cute-girl-holding-ukrainian-heart-looking-up_edited_edited
Дизайн без названия (1)_edited.png
Дизайн без названия_edited.png

Натисіть кнопку "Обрати фахівця"

Ознайомтесь з анкетами психологів

Натисніть кнопку
"Записатись на консультацію"