top of page

ПСИХОЛОГІЧНА ЕНЦИКЛОПЕДІЯ

Ампліфікація когнітивних спотворень

Ампліфікація когнітивних спотворень - це явище, коли негативні мислі і перекручені сприйняття стають більш значущими і впливають на наші реакції та поведінку.


Когнітивні спотворення - це помилкові способи мислення і сприйняття, які впливають на те, як ми сприймаємо інформацію, формуємо власні думки і реагуємо на події. Ампліфікація цих спотворень відбувається внаслідок посилення їх емоційного впливу на нас.


Одним з найпоширеніших прикладів ампліфікації когнітивних спотворень є "фільтрація" - це відбір інформації, який спотворюється відповідно до наших поглядів і переконань. Ми можемо ігнорувати або спотворювати ті факти, які не підтверджують наші уявлення, і спрямовувати увагу лише на те, що підтверджує нашу думку. Це може утримувати нас від об'єктивного розуміння ситуації та перешкоджати раціональній оцінці подій.


Іншим прикладом є "чорний-білий" (або "усе-ніщо") мислення, коли ми розглядаємо ситуації лише у категоріях крайнощів. Ми перекручуємо реальність, уявляючи її або дуже позитивною, або дуже негативною, ігноруючи всі проміжні варіанти. Це може призводити до неправильних оцінок і реакцій на події.


Інші типи когнітивних спотворень, які також можуть бути ампліфіковані, включають загальнути, перекручене мислення, зайвим усидчивість, максималізацію (перебільшення негативів) та мінімалізацію (зменшення позитивних аспектів).


Ампліфікація когнітивних спотворень може мати негативний вплив на наші емоційний стан, самопочуття та поведінку. Вона може підсилювати негативні емоції, зменшувати віру в себе та сприймати ситуації як більш загрозливі або пристрасні, ніж вони насправді є.


Отже, важливо розпізнавати і розуміти свої когнітивні спотворення і бути усвідомленими щодо можливого ефекту їх ампліфікації. Це може допомогти уникнути неправильних оцінок та забезпечити об'єктивне сприйняття реальності. Когнітивна терапія та самопізнання можуть бути ефективними засобами для протистояння ампліфікації когнітивних спотворень.

Bình luận


ЯК ПРАЦЮЄ УКРАЇНСЬКИЙ

ПСИХОЛОГІЧНИЙ ХАБ

наші фахівці у своїй роботі спираються лише на науково доведені методи психотерапії

ми ставимо на перше місце допомогу у вирішенні вашої проблеми, а не кількість сесій

ми не збираємо персональні дані відвідувачів сайту та клієнтів

ми пропонуємо різні цінові категорії консультацій, які ви можете обрати на сайті

Натисніть кнопку “Обрати фахівця”

Ознайомтеся з анкетами спеціалістів

Натисніть кнопку “Записатися
на консультацію”

bottom of page