top of page

ПСИХОЛОГІЧНА ЕНЦИКЛОПЕДІЯ

Як психолог визначає депресію?


Депресія — це одне з найпоширеніших психічних розладів, яке впливає на мільйони людей по всьому світу.

Психологічна спільнота активно займається вивченням депресії і розробкою методів її діагностики та лікування.


У цій статті ми зосередимося на тому, як психологи визначають депресію, її основні симптоми та важливі аспекти розуміння цього стану.


Що таке депресія?


Депресія, також відома як клінічна депресія або майорний депресивний розлад, є серйозним психічним станом, який впливає на настрій, поведінку та думки людини. Це не просто сумний або пригнічений настрій, який може виникати в різних ситуаціях. Депресія — це хронічна, тривала інтенсивна сумна або порожня настроєва реакція, яка може перешкоджати нормальному функціонуванню особистості.


Основні симптоми депресії


1. Постійна сумнівна настроєва атмосфера: Одним із ключових симптомів депресії є стійка сумнівна настроєва, яка може виявлятися як непритомність, втрата інтересу до раніше улюблених справ, радості та задоволення від життя.


2. Зміни в апетиті та сні: Люди, що страждають від депресії, можуть помічати зміни в їх апетиті, що веде до значних змін у вазі, або, навпаки, до втрати апетиту. Зміни в сні також є поширеними, від безсоння до надмірної сонливості.


3. Втрата енергії: Люди з депресією можуть відчувати велику втому та втрату енергії, навіть при виконанні звичних повсякденних завдань.


4. Порушення когнітивних функцій: Депресія може впливати на когнітивні функції, такі як здатність концентруватися, приймати рішення та пам'ять.


5. Почуття безсилля та провину: Люди, що переживають депресію, можуть відчувати постійний страх, безсилля і провину без належних підстав.


Як психологи визначають депресію?


Визначення депресії в психології базується на критеріях, встановлених у Діагностичному та статистичному керівництві психічним розладам (DSM) або Міжнародній статистичній класифікації хвороб і проблем здоров'я (МКХ-11).

За цими критеріями, психолог може дійти висновку про наявність депресії у пацієнта, якщо вона триває протягом певного часу (зазвичай принаймні два тижні) і супроводжується певним числом характерних симптомів.


Для діагностики депресії психолог зазвичай використовує:


1. Клінічний інтерв'ю: Під час інтерв'ю психолог ставить питання про настрій, симптоми, міра життєвої активності та інші важливі аспекти, які допомагають з'ясувати наявність депресії.


2. Психологічні тести: Іноді психологи використовують стандартизовані тести, які допомагають оцінити ступінь депресії та її симптоми.


3. Спостереження: Психолог може вивчати поведінку та емоції пацієнта, щоб зрозуміти наявність депресії та її вплив на повсякденне життя.Депресія є серйозним психічним станом, який може суттєво впливати на якість життя людини. Визначення депресії психологами базується на чітких критеріях, встановлених у DSM або МКХ-11. Важливо зазначити, що депресію можна лікувати, і раннє виявлення та втручання психолога можуть допомогти клієнтам подолати цю стан. Оскільки кожна людина унікальна, підходи до діагностики та лікування депресії можуть варіюватися, і індивідуальний підхід є важливим фактором у процесі психотерапії.


Зверніть увагу, що дана стаття носить інформативний характер і не може замінити консультацію з лікарем або психотерапевтом.

Теги:

Comments


Як працює Український психологічний хаб:

ukraine-russian-conflict-blonde-cute-girl-holding-ukrainian-heart-looking-up_edited_edited
Дизайн без названия (1)_edited.png
Дизайн без названия_edited.png

Натисіть кнопку "Обрати фахівця"

Ознайомтесь з анкетами психологів

Натисніть кнопку
"Записатись на консультацію"

bottom of page