top of page

ПСИХОЛОГІЧНА ЕНЦИКЛОПЕДІЯ


Опір – це явище, з яким ми часто стикаємось у нашому житті, особливо коли впроваджуємо зміни або видаємо себе зонахідно. У контексті психології, психологічний опір – це внутрішнє протистояння, при якому ми свідомо або несвідомо заперечуємо, відмовляємося або уникаємо зміни, яка може бути корисною чи необхідною для нашого психологічного розвитку чи самореалізації.


Психологічний опір може мати різні прояви у нашому житті. Наприклад, коли ми шукаємо виправдання для наших нездорових звичок чи неприйнятих станів, коли ми відкладаємо важливі рішення або відкладаємо свої цілі, коли ми заперечуємо чи ігноруємо факти про себе чи своє оточення, коли ми втрачаємо мотивацію та енергію для подолання труднощів.


Психологічний опір має свої корені в різних механізмах оборони, які використовуємо для захисту свого самовизначення, психологічного комфорту та запобігання негативним емоціям або несподіваним змінам. Наприклад, заперечення, уникаючий стиль, прояв чорного білетеру, страх, сумнів або переконання – це деякі з механізмів, які можуть сприяти психологічному опору.


Однак, важливо зрозуміти, що психологічний опір не завжди є шкідливим. Він може бути реакцією на нездоровий тиск чи неправильну направленість змін, а також нашою потребою захистити себе від чого-небудь, що може бути важким чи болючим для нас.


Якщо ми вирішимо подолати психологічний опір, це може допомогти нам розширити наш потенціал, розвивати відносини, змінювати старі патерни чи вчинки, та здобувати нові навички чи досвід. Ось кілька стратегій, які можуть бути корисними для подолання психологічного опору:


1. Свідома освіта: Розкриття та розуміння причин і механізмів свого психологічного опору може допомогти нам зрозуміти, які внутрішні переконання, страхи чи перешкоди перешкоджають нам рухатися вперед.


2. Усвідомлення емоцій: Відкриття своїх емоцій, особливо негативних, і навчання як ефективно їх обробляти та керувати ними може допомогти зменшити внутрішній опір.


3. Логіка рефлексії: Критичне сприйняття своїх переконань та раціональне оцінювання ситуацій може допомогти нам розкрити можливість іншого погляду чи рішення.


4. Підтримка: Пошук підтримки у близьких людях, психологах або підтримуючих групах може забезпечити нам почуття безпеки та сприяти процесу подолання опору.


5. Крок за кроком: Розбиття великої задачі на менші кроки може зробити її більш досяжною та зменшити наш внутрішній опір. Поступове набуття нових навичок та маленьких змін може бути менш страшним та неперевершеним.


Подолання психологічного опору може вимагати часу, терпіння, роботи та самопізнання. Зрозуміння та підтримка самого себе можуть допомогти нам впоратися з внутрішнім протистоянням та знайти шлях до особистого росту і розвитку.

Теги:

Comments


ЯК ПРАЦЮЄ УКРАЇНСЬКИЙ

ПСИХОЛОГІЧНИЙ ХАБ

наші фахівці у своїй роботі спираються лише на науково доведені методи психотерапії

ми ставимо на перше місце допомогу у вирішенні вашої проблеми, а не кількість сесій

ми не збираємо персональні дані відвідувачів сайту та клієнтів

ми пропонуємо різні цінові категорії консультацій, які ви можете обрати на сайті

Натисніть кнопку “Обрати фахівця”

Ознайомтеся з анкетами спеціалістів

Натисніть кнопку “Записатися
на консультацію”