top of page

ПСИХОЛОГІЧНА ЕНЦИКЛОПЕДІЯ

Когнітивні упередження: Відхилення у бік статус кво

Когнітивні упередження є поняттям, яке використовується для опису різних способів, які ми спотикаємо у нашому мисленні, і які можуть впливати на наш спосіб сприйняття та оцінки інформації. Одне з таких упереджень, відоме як "відхилення у бік статусу кво", є тенденцією людей бажати, щоб речі залишалися приблизно тими самими.


В цьому випадку "статус кво" відноситься до поточного стану речей, і це упередження означає, що люди мають схильність продовжувати вірити або підтримувати щось, зокрема статус кво, навіть коли це може бути необ'єктивно раціональним чи продуктивним.


Існує кілька механізмів, які можуть пояснювати це упередження. По-перше, існує психологічна необхідність відчувати стійкість та контроль над нашим оточенням, і зміни можуть викликати незручність або невпевненість. Внаслідок цього, люди можуть шукати обгрунтування для того, щоб залишити речі такими, які вони є, навіть якщо це може бути вимагає змін.


По-друге, відхилення у бік статусу кво може бути пов'язане зі страхом перед невідомим або змінами. Люди можуть боятися неясності, новітнього чи непередбачуваного, тому вони віддають перевагу відомому та стандартному. Це може стати перешкодою для розвитку, оскільки креативність і нова ідея часто вимагають зміни, відхилення від статусу кво.


Однак, варто зазначити, що відхилення у бік статусу кво також може мати свої позитивні аспекти. Відчуття стабільності та збереження поточного стану може бути важливим для підтримки структури та регулярності у нашому житті. Певна міра стабільності може допомогти людям відчувати безпеку та впевненість.


Але зрозуміння та свідоме управління цим упередженням може бути корисним. Особливо в контексті сучасного світу, де швидкі технологічні зміни, глобалізація та економічні перетрубації є неодмінною частиною нашого життя.


Один зі способів подолання цього упередження - це бути більш гнучким і відкритим до змін. Спробуйте не боятися експериментувати, досліджувати нові ідеї та шукати інших шляхів досягнення цілей. Пам'ятайте, що зміна є невід'ємною складовою росту та розвитку, яка може принести нові можливості та досягнення.


Нарешті, використання пізнавальних стратегій, таких як критичне мислення та аналіз, також може допомогти уникнути впливу відхилення у бік статусу кво. Спробуйте ставити запитання, перевіряти факти та шукати альтернативні погляди. Це допоможе розширити ваше розуміння та уникнути підводних каменів, пов'язаних із зацикленим мисленням.Відхилення у бік статусу кво є поширеним когнітивним упередженням, яке викликає бажання людей зберігати поточний стан речей. Це може бути обумовлено потребою в стійкості та контролі, або страхом перед невідомими змінами. Розуміння та свідоме управління цим упередженням може бути корисним, допомагаючи розвиватися та підвищувати гнучкість у сприйнятті світу навколо.

Comments


Як працює Український психологічний хаб:

ukraine-russian-conflict-blonde-cute-girl-holding-ukrainian-heart-looking-up_edited_edited
Дизайн без названия (1)_edited.png
Дизайн без названия_edited.png

Натисіть кнопку "Обрати фахівця"

Ознайомтесь з анкетами психологів

Натисніть кнопку
"Записатись на консультацію"

bottom of page