top of page

ПСИХОЛОГІЧНА ЕНЦИКЛОПЕДІЯ

Ефект Барнума або ефект суб'єктивного підтвердження


Ефект Барнума або ефект суб'єктивного підтвердження, – це когнітивна ілюзія, яка характеризується тим, що люди схильні вважати, що невизначені та досить узагальнені описи їх особистості стосуються їх зокрема. Цей ефект названий на честь американського шоумена П.Т. Барнума, який був відомий своїми захоплюючими шоу та трюками, які часто включали обман і ілюзії.


Ефект Барнума може бути пояснений тим, що люди мають тенденцію бачити те, що хочуть бачити. Коли ми читаємо опис нашої особистості, ми звертаємо увагу на ті частини, які відповідають нашим власним уявленням про себе, а ті частини, які не відповідають, ми ігноруємо або трактуємо по-іншому. Наприклад, якщо нам кажуть, що ми «творча і інноваційна людина», ми можемо зосередитися на тому, що ми справді любимо творити, а те, що ми не дуже інноваційні, ми можемо проігнорувати або пояснити тим, що ми ще не досягли свого повного потенціалу.


Ефект Барнума може бути використаний для обману людей. Наприклад, астрологи часто використовують ефект Барнума, щоб створювати гороскопи, які здаються дуже точними. Гороскопи часто пишуться в загальних і узагальнених термінах, які можуть застосовуватися до багатьох різних людей. Крім того, астрологи часто використовують мову, яка є двозначною або відкритою для інтерпретації. Це дозволяє людям бачити те, що вони хочуть бачити в гороскопі, навіть якщо він не відповідає їх реальній особистості.


Ефект Барнума також може бути використаний для того, щоб продати людям товари або послуги. Наприклад, багато компаній використовують ефект Барнума в рекламі своїх продуктів. Вони заявляють, що їхні продукти можуть допомогти людям стати більш щасливими, здоровими або успішними. Хоча ці заяви можуть бути дуже привабливими, вони часто не мають під собою наукового обґрунтування.


Важливо бути обізнаним про ефект Барнума, щоб не бути обманутим. Якщо ви читаєте опис нашої особистості або бачите рекламу продукту, який обіцяє вам змінити життя, важливо критично оцінити цю інформацію. Чи є опис конкретним і підкріпленим доказами? Чи є реклама обіцянками, які занадто хороші, щоб бути правдою? Якщо ви не впевнені, завжди краще проконсультуватися з фахівцем.


Ось кілька порад, як уникнути ефекту Барнума:


  • Будьте критичними до інформації, яку ви читаєте або бачите.

  • Не вірте всьому, що вам кажуть.

  • Шукайте докази, які підтверджують заяви.

  • Не дайте себе обманути обіцянками, які занадто хороші, щоб бути правдою.


Якщо ви будете дотримуватися цих порад, ви зможете захистити себе від ефекту Барнума і зробити більш обґрунтовані рішення.

Comentarios


ЯК ПРАЦЮЄ УКРАЇНСЬКИЙ

ПСИХОЛОГІЧНИЙ ХАБ

наші фахівці у своїй роботі спираються лише на науково доведені методи психотерапії

ми ставимо на перше місце допомогу у вирішенні вашої проблеми, а не кількість сесій

ми не збираємо персональні дані відвідувачів сайту та клієнтів

ми пропонуємо різні цінові категорії консультацій, які ви можете обрати на сайті

Натисніть кнопку “Обрати фахівця”

Ознайомтеся з анкетами спеціалістів

Натисніть кнопку “Записатися
на консультацію”

bottom of page