top of page

Експерименти у психології: Третя хвиля Рона Джонса


Експерименти у психології відіграють важливу роль у вивченні людської поведінки та розумінні внутрішніх процесів. Один із найвідоміших експериментів, який привернув увагу психологічної спільноти, - експеримент «Третя хвиля» Рона Джонса. Цей експеримент вчить нас небезпеки підкорення та демонструє силу впливу групи на індивіда. У цій статті ми розглянемо основні аспекти цього експерименту та його вплив на сучасне розуміння людської психології.


Опис експерименту та його хід:

У 1967 році Рон Джонс, викладач історії в одній з американських шкіл, провів експеримент з метою навчити учнів розуміти, якого страшного може довести людину підкорення та домінування над нею. Експеримент відбувався протягом п'яти днів, під час яких Джонс створив новий режим у школі з жорсткими правилами та контролем.


На початку експерименту, Джонс запропонував учням добровільно вступити в «Третю хвилю», яка сутінь особливе суспільство, засноване на принципах дисципліни, підкорення, ідеології та єдності. Учні, здивовані такою можливістю, багато з них вирішили приєднатися до групи, урізноманітнюючи свої щоденні життя, приймаючи новий дрес-код та навіть розробляючи свій специфічний привіт.


Протягом експериментального періоду, «Третя хвиля» почала займати все більше місця в школі і житті учнів. За короткий час, група перетворилася на суспільство сповнене насильства, дискримінації та розподілу на класи. Учні, які не вступили до групи, були об'єктом насильства та висміювання. Експеримент показав, наскільки вразливі люди є перед суспільним впливом та як легко людство може зійти з розуму через потяг до підкорення.


Вплив на сучасну психологію:

Експеримент «Третя хвиля» Рона Джонса став гучною епохою в історії психології. Цей експеримент доклав палки до вогню теорії мілітаризму та диктатури, показавши наслідки підкорення та демонструючи силу групового впливу. Він нагадує нам про важливість бути критичними до влади та не піддаватися масовому мисленню.


Експеримент також надихнув багатьох психологів та вчених на проведення подібних досліджень, щоб краще розуміти, як впливають група та соціальне середовище на формування індивіда. Він допоміг психологам аналізувати механізми підкорення, конформізму та соціальної взаємодії.


Заключення:

Експеримент «Третя хвиля» Рона Джонса є одним з найвідоміших експериментів у психології, який вчить нас про небезпеку підкорення та демонструє важливість свободи думки та критичного мислення. Він залишається нагадуванням про потужну силу, яку вплив групи може мати на індивіда, і закликає нас досліджувати та розуміти цей вплив для покращення нашого суспільства.

Comments


Як працює Український психологічний хаб:

ukraine-russian-conflict-blonde-cute-girl-holding-ukrainian-heart-looking-up_edited_edited
Дизайн без названия (1)_edited.png
Дизайн без названия_edited.png

Натисіть кнопку "Обрати фахівця"

Ознайомтесь з анкетами психологів

Натисніть кнопку
"Записатись на консультацію"