top of page

Ілюзорна кореляція – це психологічний феномен, який описує сприйняття перебільшено тісного зв'язку між змінними. Люди схильні до цього упередження, оцінюючи взаємозв'язок між подіями або явищами, якщо вони зустрічаються разом або навіть зовсім невелику кількість разів. Незважаючи на те, що цей зв'язок насправді не існує або є значно меншим, ніж ми можемо очікувати.


Люди є наклонними до формування уявлення про ілюзорну кореляцію з-за кількох факторів. Поперше, ми постійно шукаємо зв'язки і шаблони у світі навколо нас, оскільки це допомагає нам розуміти і прогнозувати події. Це часто є корисним, але також може привести до неправильних висновків про кореляцію, коли вона фактично не існує.


По-друге, ілюзорна кореляція може виникати через навмисно чи ненавмисно вибіркове сприйняття. Ми запам'ятовуємо ті випадки, коли дві події з'являються разом, і вважаємо, що це свідчить про їх зв'язок. Тимчасом, пригадуємо дуже мало чи не запам'ятовуємо зовсім випадки, коли ці події не відбувалися разом. Це спотворює наше сприйняття і спонукає нас вважати, що зв'язок існує.


Ілюзорну кореляцію можна спостерігати в різних сферах життя. Наприклад, люди можуть помічати зв'язок між поганою погодою та поганим настроєм. Хоча це може виглядати логічно, насправді зв'язок між погодою та настроєм є дуже слабким або взагалі відсутнім.


Дослідження психологів підтверджують наявність ілюзорної кореляції. Наприклад, в одному експерименті, людям було показано серію випадкових картинок, і їх просили згадати ті, що містили певну комбінацію кольорів. Багато учасників помилково повірили, що ці комбінації кольорів були частіше зустрічені, ніж фактично було це.


Отже, як можна уникнути падкості до ілюзорної кореляції? Один зі способів - це медитативно аналізувати інформацію та шукати докази і протидокази перед тим, як зробити висновки. Також важливо розуміти, що випадкові збіги можуть мати місце, навіть якщо ми не бачимо в них справжніх зв'язків.


Враховуючи це, ми можемо бути обережними при формулюванні висновків на основі незначних кількостей даних або випадкових збігів. Ретельне дослідження, зібрання більшого обсягу даних і об'єктивне оцінювання фактів допоможуть нам уникнути спотвореної ілюзорної кореляції.


Узагалі, розуміння ілюзорної кореляції дає нам можливість критично оцінити інформацію, зробити більш точні висновки і уникати неналежних узагальнень.

Як працює Український психологічний хаб:

ukraine-russian-conflict-blonde-cute-girl-holding-ukrainian-heart-looking-up_edited_edited
Дизайн без названия (1)_edited.png
Дизайн без названия_edited.png

Натисіть кнопку "Обрати фахівця"

Ознайомтесь з анкетами психологів

Натисніть кнопку
"Записатись на консультацію"