
💬 Якість нашого життя визначається тим, якими ми бачимо себе, інших та світ загалом. У Транзакційному Аналізі це називається життєвою позицією. Це глибинні внутрішні переконання, їх всього 4:
• Я - НЕ ОК, ТИ - ОК - позиція «вони кращі за мене». Люди з такою позицією відчувають залежність від інших, не вміють приймати компліменти, знецінюють себе.
• Я – ОК, ТИ – НЕ ОК – позиція звучить як «я краще ніж ти». Ця позиція породжує бажання доводити це оточуючим, а також конкуренцію і домінування. Ці люди завжди перебільшують свою значущість, свою роль у будь-якій справі, чим би вони не займалися. Часто цю позицію займають, щоб прикрити своє почуття неповноцінності (коли насправді внутрішня позиція Я – НЕ ОК).
• Я НЕ ОК ТИ НЕ ОК – позиція розпачу, що ні вони, ні інші, ні життя в цілому нічого не варті.
• Єдиною здоровою позицією є позиція Я-ОК, ТИ-ОК. Тільки з позиції поваги та прийняття себе та інших людина розвивається та сприяє розвитку інших, використовує можливості та час на благо. Ця позиція справжнього героя - людини, яка приймає себе, інших і світ у своїй недосконалості.
↪️ Важливо розрізняти, що чиясь поведінка може бути не ОК, і ви можете бути з нею не згодні, але суть людини, її внутрішній потенціал завжди ОК. Прийняття, що кожна людина є настільки гідною та хорошою, наскільки може, виходячи зі свого досвіду, можливостей, оточення тощо, навіть якщо її вчинки вам не подобаються.
👉 Життєва позиція засвоюється людиною в ранньому віці (до 7 років) і залишається з нею на все життя НЕСВІДОМО. Але хороша новина в тому, що з цим можна працювати, і це можна змінити.