top of page

ПСИХОЛОГІЧНА ЕНЦИКЛОПЕДІЯ

📝Як працювати зі своїм здоров'ям через тіло, психіку і образ. Або як подалати психосоматику?


Вітаю, моє ім'я Олександр Чорноіван. Я психолог і спеціаліст по роботі з психосоматикою. Сьогодні хочу вас навчити працювати зі своїм здоров'ям через тіло, психіку і образ.


↪️ Отже, сядьте зручніше, постарайтесь розслабитись. Робіть повільний вдих і видих відчувайте, як повітря рухається всередину вас і назовні.

1️⃣ Уявіть, що у вас це захворювання/симптом/стан.

2️⃣ Дайте відповідь на питання: Як ви це відчуваєте? Можливо хтось відчуває сам біль, у когось виникнути якісь почуття, хтось може відчути щось у тілі (не обов'язково пов'язане із конкретним місцем захворювання). Просто відчуйте себе.

3️⃣ Подайте це відчуття у вигляді образу:

Чи має він якусь форму, який він на дотик, яка в нього консистенція, чи є в нього запах, смак, колір, температура.

4️⃣ Уявіть, що цей образ лежить десь перед вами, на столі або на стільці. Зберігайте відчуття та почуття в тілі. Дивіться на його і йдіть вниз по лінії життя від сьогоднішнього дня і року до того моменту, поки образ зовсім не зникне.

Наприклад, вам 35, дивіться на образ і відлічуйте роки тому: 35, 34, 33, 32, 31, далі можна крокувати по 3-5 років: 25, 20, 15… Якщо образ зник, піднімайтеся по одному року вгору, поки образ не починає з'являтись. У тому віці де з'явився образ і знаходиться подія чи не прожити емоція. Не треба нічого згадувати спеціально, просто відчувайте на рівні відчуттів почуття, емоції, які викликає у вас цей симптом чи цей образ, і подія сама прийде. Хто чи що стало причиною сильної напруги, нестерпної болю чи стану? Що в цій ситуації було особливо складним або нестерпним?

5️⃣ Зверніть увагу, коли з'являється симптом, скільки вам років. А може бути ви в

животику у матусі і вам скільки місяців. Не треба нічого згадувати спеціально, тіло все пам'ятає, просто спостерігайте на рівні відчуттів почуття, емоції, відчуття в тілі, які викликає у вас цей симптом і подія сама прийде. Ви можете просто закрити очі і відчувати себе в цій події:

Знайдіть де ви знаходитесь.

Яка пора року: весна, літо, зима, осінь.

Подивіться, де ви знаходитесь: у приміщенні або на вулиці.

Перебуваючи в цьому віці та в цьому місці, починайте усвідомлювати, що такого тут зараз відбувається, що в результаті у вас виникає ось така реакція. Чи є хтось поруч: великі, маленькі, батьки, ровесники, родичі чи хтось ще. Виявіть у цій ситуації причину цього відчуття. Знайдіть, чому і що саме відбувається, що ваше почуття з якого ви почали цю подорож привело вас сюди. Що вам в тій ситуації хотілось, а ви не отримали, яку потребу не задовольнили? У ході роботи ви можете виявити кілька ситуацій, поки потрапите у допідлітковий вік. І ви можете побачити, що всі ці ситуації схожі одна на одну. Вони схожі ваші відчуттями, поведінкою, способами реагування. І ці ситуації можуть бути дуже схожими, незважаючи на те, що люди та обставини у цих ситуаціях різні. Це і є ті ситуації, які дозволяють з'являтися вашому симптому/захворюванню/стану. Це і є та сама стратегія та спосіб реагування, які запускають симптом. Це те, що не усвідомлено, не прожито та зберігає несвідомий заряд у тілі. Це та сама схема, та сама історія, та сама стратегія, яка запускається знову та знову.

6️⃣ І зараз, ви доросла людина, прийдіть в уяві до цього малюка і скажіть йому те, що він хоче почути і дайте те, що він тоді не отримав, навчіть його реагувати інакше. Так, щоб не з'явився цей симптом. Будьте здорові та щасливі! І пам'ятайте, що ми самі створюємо свою реальність.


Автор: Олександр Чорноіван,практикуючий психолог, спеціаліст з психосоматики, АРТ-терапевт, ігропрактик.

Comentarios


Як працює Український психологічний хаб:

ukraine-russian-conflict-blonde-cute-girl-holding-ukrainian-heart-looking-up_edited_edited
Дизайн без названия (1)_edited.png
Дизайн без названия_edited.png

Натисіть кнопку "Обрати фахівця"

Ознайомтесь з анкетами психологів

Натисніть кнопку
"Записатись на консультацію"

bottom of page