top of page

Хоторнський ефект: розуміння впливу спостережень на поведінку людейКоли ми бачимо, як нас спостерігають, це може вплинути на нашу поведінку. Це феномен називається Хоторнським ефектом, який отримав свою назву внаслідок досліджень, проведених в Хоторнському заводі Західного електричного компанії в США в 1920-30-х роках.


Хоторнський ефект визначається як тимчасова зміна поведінки людей, спостережуваних в ході досліджень. Переважно, цей ефект перебуває у вигляді підвищення продуктивності або зміни приватних обставин. Наприклад, коли комісія приїжджає на завод для дослідження продуктивності праці, працівники нерідко демонструють підвищену продуктивність, порівняно зі звичайними робочими днями.


Це явище було виявлене під час вивчення впливу освітлення на продуктивність праці відділу монтажу в Хоторнському заводі. Під час дослідження були встановлені дві групи робітників - контрольна та експериментальна. Обидва випробували різні рівні освітлення, але незалежно від рівня освітлення, робітники почали збільшувати продуктивність праці. Виявилось, що сам факт спостереження їх діяльності спонукає їх працювати більше.


Стороннє спостереження може викликати різні механізми, що лежать в основі Хоторнського ефекту. Одним з них є свідоме бажання особи вражати на наблюдачів чи отримати позитивну оцінку. Люди хочуть виглядати краще, ніж зазвичай, і стимулюють себе до більшої продуктивності або більш відповідальної поведінки. Це може бути викликано бажанням зберегти робоче місце, отримати просування або просто показати свої навички і потенціал.


Іншим механізмом, який може стояти за Хоторнським ефектом, є внутрішня психологічна реакція на спостереження. Коли люди знають, що їх спостерігають, вони можуть почувати себе більш обов'язковими або свідомими своєї поведінки. Це, в свою чергу, може стимулювати їх до більшої уваги та концентрації на виконанні завдань.


Необхідно зазначити, що Хоторнський ефект є тимчасовим і може змінюватись в залежності від контексту дослідження та умов спостереження. Багато досліджень підтверджують, що ефект втрачається з часом, коли спостереження стають звичайнішими.


Зрозуміння Хоторнського ефекту може бути корисним для різних сфер життя, включаючи освіту, медицину, бізнес та соціальну психологію. Знання про те, як спостереження може впливати на людську поведінку, допомагає збільшити об'єктивність вивчення та краще розуміти взаємодію між людьми.


Таким чином, Хоторнський ефект є цікавим явищем, що свідчить про вплив спостережень на поведінку і продуктивність людей. Розуміння цього ефекту може бути корисним для подальших досліджень та розвитку психологічної науки.

Comments


Як працює Український психологічний хаб:

ukraine-russian-conflict-blonde-cute-girl-holding-ukrainian-heart-looking-up_edited_edited
Дизайн без названия (1)_edited.png
Дизайн без названия_edited.png

Натисіть кнопку "Обрати фахівця"

Ознайомтесь з анкетами психологів

Натисніть кнопку
"Записатись на консультацію"

bottom of page