top of page

ПСИХОЛОГІЧНА ЕНЦИКЛОПЕДІЯ

Феномен функціональної закріпленості


Когнітивні упередження - це особливий вид мислення, який може впливати на нашу спроможність розглядати ситуації об'єктивно. Одним з таких упереджень є феномен функціональної закріпленості. Це психологічне явище, коли ми пов'язуємо предмет з певною функцією і важко використовуємо його в іншій якості, навіть якщо це може бути корисним чи необхідним.


Функціональна закріпленість може приводити до обмежування нашого мислення і сприйняття нових можливостей. Наприклад, подивимось на приклад зрозумініше: додаткова дужка на молотку. За звичайним функціональним закріпленням, ми вважаємо, що молоток призначений для забивання цвяхів. Однак, якщо на молоткі є додаткова дужка, це може привести до ускладнення або навіть неможливості використання молотка у інших ситуаціях, наприклад, для відкривання шайби чи відбивання невеликого предмету.


Це упередження може мати серйозний вплив на наше рішення при вирішенні проблем або прийнятті рішень. У рамках функціональної закріпленості ми тенденційно застрягаємо в обмеженому сприйнятті ситуації та розділуємо предмети на "для цього" та "не для цього". Таке мислення може заважати при пошуку креативних та нестандартних рішень.


Щоб подолати функціональну закріпленість, особливо важливо розвивати гнучкість мислення і здатність аналізувати ситуації з різних перспектив. Деякі стратегії, які допомагають подолати вплив функціональної закріпленості, включають:


1. Розглядайте предмети як можливість. Спробуйте розглянути предмети не тільки з точки зору їх основної функції, але й з погляду можливих альтернативних використань. Наприклад, замість використання молотка тільки для забивання цвяхів, спробуйте подумати про його можливе використання як оренди для створення музичних ритмічних звуків.


2. Застосовуйте латеральне мислення. Це метод здатний допомогти нам думати "за межами коробки" і знаходити нестандартні рішення. Використовуйте техніки, такі як "мозковий штурм" або "метод 6 капелюхів" для стимулювання творчого мислення.


3. Вивчайте поширені функціональні закріпленості. Знання про типові упередження допоможе вам усвідомити їхнє вплив на ваше мислення. Це дозволить вам уникати цих обмежень, коли вони виникають.


Преодоление функциональной закрепленности может потребовать от нас некоторого усилия и тренировки, но оно откроет новые возможности и способы решения проблем. Развивайте свою гибкость мышления, и вы сможете понимать и использовать предметы и ситуации в различных аспектах, не ограничиваясь лишь их основной функцией.

Comments


Як працює Український психологічний хаб:

ukraine-russian-conflict-blonde-cute-girl-holding-ukrainian-heart-looking-up_edited_edited
Дизайн без названия (1)_edited.png
Дизайн без названия_edited.png

Натисіть кнопку "Обрати фахівця"

Ознайомтесь з анкетами психологів

Натисніть кнопку
"Записатись на консультацію"

bottom of page