top of page

ПСИХОЛОГІЧНА ЕНЦИКЛОПЕДІЯ

Феномен "Нога в дверях"

Когнітивні спотворення - це психологічні феномени, які впливають на спосіб сприйняття та обробки інформації у людини. Одним з найцікавіших і поширених когнітивних спотворень є феномен "Нога в дверях". Цей феномен виникає, коли люди погоджуються виконувати більш обтяжливі вимоги після виконання спочатку незначного прохання.


Назва "Нога в дверях" виникла на основі метафори, коли людина, яка щойно ввійшла до приміщення, ставить ногу в дверну щілину, не даючи дверям закритися повністю. Це вираження символізує ситуацію, коли людина починає з маленького кроку (виконання незначного прохання), але потім схильна до прогресування та погодження з більш вимогливими проханнями.


Феномен "Нога в дверях" базується на принципі консистентності, відповідно до якого більшість людей старається підтримувати стабільність у своїх уявленнях та діях. Коли людина погоджується на виконання незначного прохання, вона переконується в своїй внутрішній консистентності та доброзичливості. Тому, коли їй представляють більш складне прохання, вона схильна погоджуватися з ним, щоб зберегти цю консистентність та доброзичливість.


Одним із важливих факторів, який впливає на феномен "Нога в дверях", є принцип послідовності. Згідно з цим принципом, коли людина погоджується на виконання початково незначних вимог, з'являється внутрішня потреба продовжити в тому ж дусі. Це може пояснити, чому люди, які погоджуються виконати невелику просьбу, мають більшу ймовірність погоджуватися з подальшими й більш обтяжливими вимогами.


Крім того, соціальний тиск може зміцнити ефект "Нога в дверях". Якщо людина відкидає початкове прохання, вона може відчувати внутрішній тиск та страх ставленняся до неї негативно. Тому, щоб уникнути цих негативних емоцій, вона може знову погоджуватися на наступні вимоги.


Отже, феномен "Нога в дверях" може бути пояснений концепцією консистентності та послідовності у сприйнятті та обробці інформації. Люди, які схильні до цього когнітивного спотворення, погоджуються на виконання більш вимогливих прохань після виконання спочатку незначних. Соціальний тиск та почуття консистентності також можуть посилювати ефект "Нога в дверях". Розуміння цього феномену може допомогти нам уникати впливу маніпулятивних та небажаних запитів і зберегти свою особисту свободу та волю.

Comments


ЯК ПРАЦЮЄ УКРАЇНСЬКИЙ

ПСИХОЛОГІЧНИЙ ХАБ

наші фахівці у своїй роботі спираються лише на науково доведені методи психотерапії

ми ставимо на перше місце допомогу у вирішенні вашої проблеми, а не кількість сесій

ми не збираємо персональні дані відвідувачів сайту та клієнтів

ми пропонуємо різні цінові категорії консультацій, які ви можете обрати на сайті

Натисніть кнопку “Обрати фахівця”

Ознайомтеся з анкетами спеціалістів

Натисніть кнопку “Записатися
на консультацію”

bottom of page