top of page

ПСИХОЛОГІЧНА ЕНЦИКЛОПЕДІЯ

Феномен "Двері в обличчя"

Феномен "Двері в обличчя" — люди схильні йти на вчинок і погоджуватися з малопривабливою пропозицією в тому випадку, якщо вона їм пропонується відразу після їх відмови


У сфері соціальної психології існує багато цікавих та слідкуваних феноменів, які демонструють, як складні та недосконалі ми, які часто дозволяємо нашим мозкам вносити помилки в наше прийняття рішень та поведінку. Один з цих феноменів, відомий як «Двері в обличчя», є особливим когнітивним спотворенням.


Феномен «Двері в обличчя» базується на ідеї, що коли людина відмовляється від раніше запропонованої привабливої пропозиції, а потім пропонується менш приваблива альтернатива, люди часто погоджуються з другою пропозицією, хоча вона може бути менш вигідною для них. Назва цього феномену виникла через аналогію з ситуацією, коли одна людина приходить до дверей іншої людини. Якщо перший раз зазвонити двері і ніхто не відкриває, то другий раз такими дверима неможливо ще раз пройти.


Цей феномен пояснюється кількома когнітивними факторами. Перш за все, відмова від першої привабливої пропозиції може породжувати в людини внутрішній дисонанс. Щоб уникнути цього незручного стану, люди шукають можливості згладити цю диспропорцію, приймаючи наступну пропозицію.


Крім того, феномен «Дверей в обличчя» також пов'язаний з принципом взаємної послідовності. Коли людина відмовляється від першої пропозиції, вона може почувати себе зобов'язаною і схильною до погодження з наступною пропозицією як компромісу.


Цей феномен може мати важливі наслідки в різних контекстах життя. Наприклад, маркетологи та рекламісти використовують стратегію "Дверей в обличчя" для збільшення продажів. Вони можуть спочатку пропонувати клієнтам дорогі товари або послуги з метою отримати від них відмову, а потім пропонувати більш доступні варіанти, які здаються вигідними та прийнятними після відмови. Це може впливати на рішення покупця та призводити до більш високих продажів.


Однак, важливо розуміти, що феномен «Дверей в обличчя» має свої обмеження та контекстуальні фактори. Не всі люди піддаються цьому виду нав'язання, і індивідуальні різниці, такі як особистість, настрій та досвід, можуть вплинути на ступінь схильності до нього.


Загалом, феномен «Дверей в обличчя» є цікавим явищем, яке визначає, наскільки ми вразливі до впливу навколишнього середовища та як наші рішення можуть бути спотворені нашим когнітивним сприйняттям. Розуміння цього феномену може допомогти нам бути більш обережними при прийнятті рішень та освідомленішими споживачами, не піддаючись під вплив зовнішніх факторів.

Comments


ЯК ПРАЦЮЄ УКРАЇНСЬКИЙ

ПСИХОЛОГІЧНИЙ ХАБ

наші фахівці у своїй роботі спираються лише на науково доведені методи психотерапії

ми ставимо на перше місце допомогу у вирішенні вашої проблеми, а не кількість сесій

ми не збираємо персональні дані відвідувачів сайту та клієнтів

ми пропонуємо різні цінові категорії консультацій, які ви можете обрати на сайті

Натисніть кнопку “Обрати фахівця”

Ознайомтеся з анкетами спеціалістів

Натисніть кнопку “Записатися
на консультацію”

bottom of page