top of page

Травматична подія, травма і ПТСР

✍️ Рина Полянська,@Rina_psyhologist сертифікований психолог, КПТ- та арт-терапевт


😔 Травматична подія, травма і ПТСР


👉 Одразу скажу, що у цих трьох елементів не завжди виникає ланцюжковий зв'язок: травматична подія не обов'язково може стати для людини травмою в психологічному сенсі, а травма — не обов'язково спричинить ПТСР. За статистикою Національного центру з досліджень ПТСР у США, тільки у 6 зі 100 людей, які пережили травматичну подію, проявляється ПТСР.


📦 ПТСР — це, певною мірою, скринька Пандори. Бо його симптоми можуть стати відчутними не одразу і не через місяць після події, а й через рік, два або більше, а можуть і проявлятись упродовж всього життя. Трапляються випадки, коли симптоми з'являються після переживання чогось схожого на минулу травматичну подію, що нагадало про неї.


🤔 Які симптоми ПТСР?

нав'язливі думки, мимовільні спогади, тривожні сни та нічні жахи про травматичну подію, так звані "флешбеки" про пережитий негативний досвід

уникання людей, місць, дій і об'єктів, які можуть викликати неприємні спогади або асоціації з травматичним досвідом, тобто стати "тригерами"

стійке відчуття потенційної небезпеки, тобто надмірна пильність або посилена реакція на "тригери"

зміни у мисленні та настрої (негативні думки і почуття, тривожність, проблеми з пам'яттю, втрата інтересу до того, що раніше викликало цікавість та захоплення, почуття відчуженості)

зміни у фізичних та емоційних реакціях (гнів, агресія, дратівливість, настороженість, проблеми з концентрацією уваги та сном)


🙏 "Скільки триватиме посттравматичний стресовий розлад?", — це залежить як від травми, так і від самої людини. Для того, аби подолати ПТСР, необхідні час, лікування та підтримка ❤️‍🩹


📲 Якщо потрібна психологічна допомога, натискайте на нік і записуйтеся: @Rina_psyhologist
Comments


Як працює Український психологічний хаб:

ukraine-russian-conflict-blonde-cute-girl-holding-ukrainian-heart-looking-up_edited_edited
Дизайн без названия (1)_edited.png
Дизайн без названия_edited.png

Натисіть кнопку "Обрати фахівця"

Ознайомтесь з анкетами психологів

Натисніть кнопку
"Записатись на консультацію"