top of page

ПСИХОЛОГІЧНА ЕНЦИКЛОПЕДІЯ

Тема грошей, фінансів, бюджету (особистого чи сімейного), власного відношення до грошей та ролі грошей.

✍️ Кларк Юлія,@Clark_Yuliia психолог-консультант, фахівець з гештальт-терапії


🧩 В процесі консультативної роботи рано чи пізно виникає тема грошей, фінансів, бюджету (особистого чи сімейного), власного відношення до грошей та ролі грошей в міжособистих відносинах.


➡️ Як ми ставимося до грошей? Які маємо фінансові звички? Чи гроші в житті виконують функції ширше за визначення економічною теорією - міри вартості, засобу платежу та засобу обміну? Чи ми говоримо про обслуговування грошима потреби у владі, визнанні, обслуговування тривоги, почуття провини. Чи забезпечена фінансова безпека для прийняття рішень, вибору або вибору не приймати рішення?


➡️ Чи сформовані навички бюджетування, чи бюджет ведеться хаотично та крапково - сьогодні - так, тиждень так, а потім - не вистачає сил? Чи є потреба перетворювати наявні теоретичні знання в практичні фінансові звички?

На шляху формування ефективного бюджетування (тобто грамотного ведення рахунку доходів, витрат, формування фінансових цілей та фінансової подушки) зустрічаємось з опором. В гештальт-методі фахівцями описані наступні механізми переривання контакту з грошима:


1️⃣ злиття - я не знаю що я хочу купити, не знаю чи це потрібно мені насправді, щось хочу, не можу нічого обрати.


2️⃣ інтроєкти - мама/тато/бабуся говорили - великі статки, то не для нас, щоб щось заробити - треба працювати до сьомого поту; я/ми не можемо собі це дозволити; не в грошах щастя…


3️⃣ проєкція -”..зі мною будуть тільки через гроші. Оскільки я хочу “справжніх стосунків”, то заробляючи багато грошей я буду вважати, що цікава/ий тільки своїми статками потенційним партнерам”. Не визнаючи в собі схильність використовувати інших заради грошей, ви будете вважати, що оточуючі використовують Вас.


4️⃣ ретрофлексія - навіть маючи достатній заробіток, гроші не витрачаю, не інвестую, а складаю у конверти/банки/банківські депозити.


5️⃣ Іпрофлексія - я покупаю собі квіти, оскільки хочу, щоб мені подарував квіти партнер.


6️⃣ дефлексія - гроші не затримуються, витрачаються як тільки приходять - “гроші кишеню тиснуть”.


Які Ваші механізми переривання контакту з грошима? Запрошую до пізнання себе, досліджувати яку функцію ці механізми виконують, чи є вони наразі актуальними? Звертайтесь.



❤️ З повагою, Юлія Кларк.

ЯК ПРАЦЮЄ УКРАЇНСЬКИЙ

ПСИХОЛОГІЧНИЙ ХАБ

наші фахівці у своїй роботі спираються лише на науково доведені методи психотерапії

ми ставимо на перше місце допомогу у вирішенні вашої проблеми, а не кількість сесій

ми не збираємо персональні дані відвідувачів сайту та клієнтів

ми пропонуємо різні цінові категорії консультацій, які ви можете обрати на сайті

Натисніть кнопку “Обрати фахівця”

Ознайомтеся з анкетами спеціалістів

Натисніть кнопку “Записатися
на консультацію”

bottom of page