top of page

ПСИХОЛОГІЧНА ЕНЦИКЛОПЕДІЯ

Стенфордський тюремний експеримент Філіпа Зімбардо

Експерименти у психології є важливим інструментом для дослідження людської поведінки, сприяючи розумінню різних аспектів психології. Один з найвідоміших і досліджених експериментів - Стенфордський тюремний експеримент, проведений Філіпом Зімбардо у 1971 році. Цей експеримент зробив значний вплив на наукове співтовариство і психологічну теорію.


Стенфордський тюремний експеримент був спроектований для вивчення впливу соціального контексту на поведінку людей. Учасники були випадково розподілені на дві групи: в'язні та тюремники. В'язням дозволено використовувати лише псевдоніми, тоді як тюремникам були видані форми одягу та аксесуари, що символізували їх владу.


Початково учасники експерименту відносилися до нього досить спокійно. Але з часом, експеримент вийшов з-під контролю. Тюремники та тюремники попадали під впливом соціальних ролей, які вони грали, і втрачали сприйняття реальності. Так, тюремники почали виявляти агресію та домінантну поведінку, тоді як в'язні ставали пасивними та покірливими.


З поведінкою учасників експерименту було детально вивчено вплив групової динаміки, соціальної ролі, авторитету та дотримання правил. Експеримент показав, наскільки сильний і деформуючий може бути вплив соціального контексту на поведінку людей. Результати експерименту спровокували обговорення етичних аспектів дослідження та зацікавили широку громадськість.


На основі Стенфордського тюремного експерименту було створено нові стандарти та протоколи для експериментів, щоб забезпечити безпеку та захист учасників. Також цей експеримент нагадує нам про необхідність постійного аналізу та підвищення свідомості щодо впливу соціальної ситуації на наше поводження.


Стенфордський тюремний експеримент став багатоцільовим дослідженням, яке продовжує впливати на психологію та соціальні науки. Вивчення соціальних проблем, пов'язаних з владою, підкреслює важливість розуміння впливу соціальних факторів на людську поведінку.


Тому, Стенфордський тюремний експеримент Філіпа Зімбардо є одним з найвідоміших і значущих досліджень у психології. Він нагадує нам про необхідність досліджувати складні аспекти людської поведінки та соціальних взаємин для покращення якості життя та розуміння людського мислення.

Comments


Як працює Український психологічний хаб:

ukraine-russian-conflict-blonde-cute-girl-holding-ukrainian-heart-looking-up_edited_edited
Дизайн без названия (1)_edited.png
Дизайн без названия_edited.png

Натисіть кнопку "Обрати фахівця"

Ознайомтесь з анкетами психологів

Натисніть кнопку
"Записатись на консультацію"

bottom of page