top of page

Систематична помилка узгодженості - що це таке і як його уникнути


В нашому розумінні світу навколо нас, ми часто стикаємося з викликом прийняття рішень та оцінці інформації. Проте, наші мозки схильні до різних систематичних помилок, які впливають на наше мислення. Одна з таких помилок - це когнітивне упередження, відоме як "систематична помилка узгодженості".


Систематична помилка узгодженості виникає, коли ми схильні перевіряти гіпотези виключно шляхом прямого тестування, нехтуючи непрямим тестуванням чи відкидаючи його. Життя надає нам безліч ситуацій, де ми могли б оцінити докази інакше, але через це упередження ми обмежуємо свою здатність доцільно мислити.


Одним з прикладів систематичної помилки узгодженості є тенденція шукати те, що підтверджує наші вже існуючі уявлення, і ігнорувати або відкидати інформацію, яка суперечить нашим переконанням. Це може привести до спотворення наших оцінок та неправильних висновків.


Далі, розглянемо декілька кроків, які можна вжити для уникнення систематичної помилки узгодженості та вдосконалення нашого мислення:


1. Бути усвідомленим. Важливо бути свідомим тих упереджень, які можуть вплинути на наші рішення. Постійно питайте себе: "Чи є можливість, що я помиляюся?".


2. Шукати різноманітність. Спробуйте зрозуміти інші точки зору та збирати різні перспективи перед тим, як приймати рішення. Враховуйте інформацію, яка суперечить вашим переконанням.


3. Досліджуйте альтернативи. Працюйте над тим, щоб зрозуміти інші методи перевірки гіпотез, такі як непряме тестування, аналіз аналогічних ситуацій чи використання експертного думка.


4. Звертайте увагу на свої емоції. Переконання часто мають емоційну основу. Спробуйте розрізняти свої емоції від об'єктивних фактів.


5. Розвивайте критичне мислення. Оволодіння навичками критичного мислення допоможе вам критично оцінити інформацію, яку ви отримуєте, і робити об'єктивні рішення.


Загалом, систематична помилка узгодженості може обмежувати нашу здатність доцільно мислити та приймати об'єктивні рішення. Але, свідомо впізнаючи цю помилку та застосовуючи кроки для уникнення її, ми можемо покращити своє мислення та прийняття розумних рішень.Comments


Як працює Український психологічний хаб:

ukraine-russian-conflict-blonde-cute-girl-holding-ukrainian-heart-looking-up_edited_edited
Дизайн без названия (1)_edited.png
Дизайн без названия_edited.png

Натисіть кнопку "Обрати фахівця"

Ознайомтесь з анкетами психологів

Натисніть кнопку
"Записатись на консультацію"

bottom of page