top of page

Синдром самозванця. Як розпізнати і як впоратись?


💬 "Я був впевнений, що пролунає стукіт у двері, і на порозі з'явиться людина з текою в руках, яка скаже мені, що все скінчено, мене викрили і тепер мені доведеться знайти справжню роботу", - казав письменник і сценарист Ніл Гейман.


🤔 І пан Гейман такий не єдиний! У світі ще стільки талановитих, креативних, розумних професіоналів, які просто не визнають належного: вони реально роблять круті, фахові речі і їм нема чого соромитися!


🧩 Такий феномен у психології дістав назву "синдром самозванця". За різними оцінками, певні прояви цього синдрому відчували на собі близько 70% людей на планеті, а Альберт Ейнштейн перед смертю навіть зізнався своєму другові, що він відчуває себе шахраєм.


😬 Ось, що можна зробити:

подивитися об'єктивно на свої результати і досягнення, записати і проаналізувати їх (чого вам вже вдалося досягти? які вершини підкорити? а чи зміг би це зробити самозванець?)

почати розрізняти здорову і токсичну самокритику: здорова підштовхує вас розвиватися і заставляє почуватися впевненіше, а токсична заганяє вас у страхи та сумніви стосовно вашої компетеності, та планомірно витісняти токсичну самокритику зі своєї голови та життя

усвідомити межу "нормальності": прагнути розвиватися — ок, а от прагнути закритися вдома і сховатися від світу через свою неідеальність — не ок; хотіти виконувати свою роботу краще — ок, а от боятися працювати через нестачу досвіду та внутрішнього критика — не ок тощо.


🔗 Тому якщо ви на собі відчуваєте прояви синдрому самозванця, повертайтеся до фактів і не давайти собі йти за автоматизмами своїх суб’єктивних думок ❤️

Comments


Як працює Український психологічний хаб:

ukraine-russian-conflict-blonde-cute-girl-holding-ukrainian-heart-looking-up_edited_edited
Дизайн без названия (1)_edited.png
Дизайн без названия_edited.png

Натисіть кнопку "Обрати фахівця"

Ознайомтесь з анкетами психологів

Натисніть кнопку
"Записатись на консультацію"