top of page

Психологічний експеримент Вегнера: про неможливість придушення думок


Деніел Вегнер, американський соціальний психолог, провів експеримент, який прославився як "експеримент Вегнера" або "експеримент про неможливість придушення думок". Це дослідження, проведене у 1987 році, виявило цікаві результати, які мають велике значення для розуміння функцій людського розуму та психологічних процесів.


Експеримент Вегнера базується на теорії придушення думок, яка стверджує, що коли людина намагається свідомо придушити певні думки або образи, вони навпаки стають ще більш нав'язливими. Ця теорія має важливе практичне застосування в контексті розуміння таких психологічних станів, як тривожність, депресія та засмученість.


У експерименті Вегнера була використана група добровільців, які отримували інструкцію, щоб уникати будь-якої думки про білого ведмедя. Вони повинні були уважно слідкувати за своїми думками і зафіксовувати будь-які "неправильні" думки про ведмедя. Після деякого часу, було встановлено, що саме уникання цих думок приводило до їх нав'язливого появи.


Цей результат підтверджує ідею, що намагання придушити певні думки саме тією силою активує їх усвідомлення і створює нав'язливість. Таким чином, цей експеримент показує, що самоконтроль у формі придушення думок може стати контрапродуктивним.


Результати експерименту Вегнера мають важливі наслідки для практики психотерапії та розуміння психічних порушень. Вони нагадують нам про необхідність прийняття та вподобання діалектичного підходу, що полягає в прийнятті нав'язливих думок, а не намагання їх придушити. Прийняття та заспокоєння думок можуть допомогти пацієнтам з тривожністю або депресією знайти спосіб зменшити їх негативний вплив на їх життя.


Висновки з експерименту Вегнера підкреслюють важливість розуміння того, що "боротися" зі своїми думками може спричинити їх більшу нав'язливість. Розуміння цього може бути корисним для всіх, хто стикається з тривогами чи нав'язливими думками, і може відкрити нові шляхи в психологічній допомозі та саморозвитку.


Незважаючи на те, що експеримент Вегнера був проведений багато років тому, його вплив і значення в психології залишаються актуальними. Він нагадує нам, як складні та цікаві наші розумові процеси і психологічні механізми, і як вони можуть впливати на наше життя та добробут.

Як працює Український психологічний хаб:

ukraine-russian-conflict-blonde-cute-girl-holding-ukrainian-heart-looking-up_edited_edited
Дизайн без названия (1)_edited.png
Дизайн без названия_edited.png

Натисіть кнопку "Обрати фахівця"

Ознайомтесь з анкетами психологів

Натисніть кнопку
"Записатись на консультацію"