top of page

Помилка того, хто вижив: Когнітивні ілюзії та недооцінювання данних про "загиблих"


У нашому житті ми постійно стикаємося з різними видами ілюзій, що впливають на наше сприйняття світу. Зокрема, когнітивні ілюзії допомагають нам розуміти деякі явища, але водночас можуть призводити до помилкового сприйняття і недооцінювання фактів. Одна з таких ілюзій - "помилка того, хто вижив". Сьогодні ми розглянемо, що це за ілюзія і як вона впливає на наше розуміння груп "загиблих"."Помилка того, хто вижив" - це поняття, яке походить з психологічної науки та пов'язане зі способом, яким люди оцінюють реальні ризики та події, що відбулися у минулому. Ця ілюзія полягає в тому, що ми схильні недооцінювати ігнорувати данні щодо тих, хто не має можливості передати свої спогади та досвід. Зазвичай ця ілюзія проявляється у ситуаціях, коли ми досліджуємо події, пов'язані з катастрофами, війнами чи іншими небезпеками.


Одним з виникнення даної ілюзії може бути ефект самовпевненості - коли люди, які вижили, знаходяться впевнені, що все відбулося через їхні особисті якості, знання або дії. Вони віддають пріоритет величині свого внеску, ігноруючи важливі дані про тих, хто не вижив.


Також впливає ефект огляду - тенденція судити події за тим, що ми спостерігаємо в данний момент, і ігнорувати інші важливі дані. Наприклад, якщо ми бачимо кількох виживших війну ветеранів, то ми можемо переконати себе, що вони представляють усю групу, ігноруючи інформацію про тих, хто загинув.Помилка того, хто вижив - це одна з когнітивних ілюзій, яка впливає на наше сприйняття світу та оцінку історичних подій. Ця ілюзія може призводити до недостовірних висновків, оскільки ми недооцінюємо значення даних про тих, хто не вижив. Для уникнення цієї помилки варто прагнути збирати достовірні дані, а також розглядати різні джерела інформації, які представляють як виживших, так і загиблих.


Запам'ятайте, що наше сприйняття світу повинно базуватися на об'єктивних фактах і широкому кругозорі. Розуміння когнітивних ілюзій, зокрема помилки того, хто вижив, допоможе нам бути більш об'єктивними та критичними в оцінці подій і ризиків.

Comments


Як працює Український психологічний хаб:

ukraine-russian-conflict-blonde-cute-girl-holding-ukrainian-heart-looking-up_edited_edited
Дизайн без названия (1)_edited.png
Дизайн без названия_edited.png

Натисіть кнопку "Обрати фахівця"

Ознайомтесь з анкетами психологів

Натисніть кнопку
"Записатись на консультацію"

bottom of page