top of page

ПСИХОЛОГІЧНА ЕНЦИКЛОПЕДІЯ

Когнітивні упередження – це психологічні шаблони мислення, які спотворюють наше сприйняття, розуміння та оцінку інформації. Одним з таких упереджень є помилка гравця, яка залежить від неправильного уявлення про випадкові події та їх вплив на майбутні результати.


Помилка гравця, вперше описана американським психологом Амосом Тверським та Деніелом Канеманом в 1971 році, полягає в тенденції людей вважати, що окремі випадкові події залежать від попередніх випадкових подій. Іншими словами, люди припускають, що повторні події мають тенденцію компенсувати або коригувати результати попередніх подій.


Наприклад, гравець в казино, якому декілька разів поспіль не вдалося виграти, може повірити, що його шанси на успіх збільшаться. Він може вирішити, що через послідовні нещасливі спроби його виграш є "на підході" і вірить, що його успіх буде компенсацією за попередні втрати. У цьому прикладі ми бачимо, як особливі події, такі як виграш або програш, сприймаються як залежні від попередніх подій, тобто іншими словами, гравець вважає, що результати попередніх спроб мають вплив на його майбутні шанси.


Однак, помилка гравця є саме помилкою, оскільки випадкові події не залежать одна від одної. Події, які здаються закономірними або залежними, насправді можуть бути повністю випадковими. Точність імовірнісних законів дозволяє нам розраховувати ймовірність того чи іншого результату, але жодна з цих закономірностей не гарантує чи не впливає на інші події. Кожна нова спроба є окремою та незалежною подією, яка не має жодного впливу на минулі або майбутні події.


Розуміння помилки гравця має важливе значення, особливо при прийнятті рішень на основі випадкових подій. Люди часто роблять неправильні висновки про шанси на успіх або поразку, не враховуючи випадковість результатів. Для того щоб уникнути цієї помилки, необхідно розуміти, що кожна нова подія є окремою та не залежить від попередніх подій. Насамперед, важливо розробляти раціональні та об'єктивні стратегії прийняття рішень, засновані на достовірних даних та інформації.


Отже, помилка гравця є когнітивним упередженням, яке виявляється в тенденції людей вважати, що окремі випадкові події залежать від попередніх випадкових подій. Розуміння цієї помилки допомогає нам здійснювати більш об'єктивні та раціональні висновки на основі випадкових подій.

Comments


Як працює Український психологічний хаб:

ukraine-russian-conflict-blonde-cute-girl-holding-ukrainian-heart-looking-up_edited_edited
Дизайн без названия (1)_edited.png
Дизайн без названия_edited.png

Натисіть кнопку "Обрати фахівця"

Ознайомтесь з анкетами психологів

Натисніть кнопку
"Записатись на консультацію"

bottom of page