top of page

ПСИХОЛОГІЧНА ЕНЦИКЛОПЕДІЯ

Періодичне експлозивний розлад

Періодичне експлозивний розлад (ПЕР) є однією з форм імпульсивного контрольованого розладу, що характеризується безперервними періодичними атаками неслідкуючого гніву, агресії або інших руйнівних поведінкових проявів. Цей розлад може серйозно вплинути на якість життя людини, а також на взаємини з оточуючими.


Періодичне експлозивний розлад зазвичай починається у ранньому дорослому віці, хоча в небагатьох випадках воно може проявлятися у дитинстві. Характерною ознакою цього розладу є періодичні епізоди експлозивного гніву, які можуть тривати від кількох хвилин до годин, і супроводжуються інтенсивною злістю, фізичним насильством, знищенням матеріальних цінностей, а також вербального або невербального нападу на інших людей або предмети.


Симптоми ПЕР можуть включати нестерпну напруженість перед атакою, серйозний вибух гніву, відчуття нездатності контролювати свої дії, фізичну напругу, покриття пітним потом, підвищене серцебиття, дрожіння, головний біль, запаморочення і тривалу утомленість після атаки. Після епізоду може спостерігатись почуття заспокоєння або сорому за свої дії.


Прічини ПЕР ще не повністю зрозумілі, але деякі фактори, такі як генетична схильність, виховання в насильницькому середовищі, травми головного мозку, хронічний стрес, алкоголь або наркотичні речовини можуть сприяти розвитку цього розладу.


Щоб діагностувати ПЕР, лікар має виключити інші можливі медичні та психіатричні причини таких проявів і провести детальне обстеження та оцінку симптомів. Лікування ПЕР може включати фармакотерапію, направлену на контроль атак та покращення настрою, а також психотерапію для навчання навичкам управління гнівом та стресом.

Інші важливі аспекти лікування ПЕР включають підтримку від родини та друзів, здоровий спосіб життя, включаючи здорову харчову поведінку, регулярний фізичний відпочинок і виключення стресових ситуацій. Важливо також розуміти, що лікування ПЕР може бути тривалим процесом, і може знадобитися час та терпіння, щоб досягти значущих покращень.


Загалом, ПЕР є серйозним розладом, який може суттєво вплинути на якість життя людини. Важливо звернутися до фахівців для діагностики та лікування даного розладу і отримання підтримки від родини та друзів.

Comments


Як працює Український психологічний хаб:

ukraine-russian-conflict-blonde-cute-girl-holding-ukrainian-heart-looking-up_edited_edited
Дизайн без названия (1)_edited.png
Дизайн без названия_edited.png

Натисіть кнопку "Обрати фахівця"

Ознайомтесь з анкетами психологів

Натисніть кнопку
"Записатись на консультацію"

bottom of page