top of page

Криптомнезія: Когнітивні упередження та форма неправильного встановлення авторства


У нашому розумі є безмежний потік інформації, яку ми накопичуємо з джерел різного характеру - книжок, журналів, розмов, соціальних мереж і т.д. Коли наш мозок обробляє цю інформацію, іноді можуть виникати деякі помилки, пов'язані зі сприйняттям та пам'яттю. Одним з таких когнітивних упереджень є криптомнезія - форма неправильного встановлення авторства, коли за спогад помилково вважається результатом власної уяви.


Криптомнезія може надавати враження, що ми самі є авторами ідей, інсайтів або навіть творів мистецтва, хоча насправді ми їх вже десь чули або побачили раніше. Наприклад, людина може бути переконана, що сама написала анекдот, тим часом, його підсвідомість просто згадала його з попереднього джерела.


Одним з часто зустрічаних прикладів криптомнезії є випадок, коли ми беремо чиюсь ідею або думку і приписуємо її собі, не усвідомлюючи, що ми отримали цю інформацію зовнішнім шляхом. Це особливо поширений явище в інтернеті, де інформація швидко поширюється і може переплутатися зі своїм джерелом.


Причини криптомнезії пов'язані з особливостями нашої пам'яті та когнітивними процесами. Наша пам'ять не є об'єктивною запискою подій, а скоріше конструктом, заснованим на наших переживаннях і тлумаченнях. Коли ми почуваємося зв'язані з певною ідеєю або твором, наш мозок може випадково поставити авторство за себе.


Безумовно, криптомнезія є невеликою помилкою пам'яті, а не наміром надати собі недійсний кредит. Однак, вона може мати важливі наслідки, особливо у контексті наукових досліджень, літературних творів або інтелектуальної власності.


Як уникнути криптомнезії? Послідовність декількох стратегій може бути корисною:


1. Контроль своєї інформаційної дії: Пам'ятайте, що ми постійно впливаємо нашим оточенням, тому будьте обережні з тим, що читаєте, слухаєте або дивитесь. Розрізняйте власні думки та ідеї від отриманих зовнішніх джерел.


2. Перевірка джерел: При работі з інформацією важливо перевіряти її джерело. Спробуйте зіставити свої спогади з доступними джерелами, щоб впевнитися, що вони є власними, а не запозиченими.


3. Записуйте свої джерела: Якщо у вас виникають нові ідеї або відкриття, добре звичкою є вести записи про джерела, що вас надихнули. Це допоможе згадати, яку інформацію ви отримали з зовнішніх джерел та уникнути помилок пам'яті в майбутньому.


Криптомнезія - це цікаве явище, яке відображає складність нашої пам'яті та когнітивного функціонування. Розуміння цього упередження допоможе нам по-іншому оцінити наші власні спогади та вплив зовнішніх факторів на наші думки та ідеї. Будьте уважними до своїх джерел і завжди перевіряйте інформацію, щоб уникнути неправильного встановлення авторства і зберегти об'єктивність своїх спогадів.

Kommentarer


Як працює Український психологічний хаб:

ukraine-russian-conflict-blonde-cute-girl-holding-ukrainian-heart-looking-up_edited_edited
Дизайн без названия (1)_edited.png
Дизайн без названия_edited.png

Натисіть кнопку "Обрати фахівця"

Ознайомтесь з анкетами психологів

Натисніть кнопку
"Записатись на консультацію"

bottom of page