top of page

ПСИХОЛОГІЧНА ЕНЦИКЛОПЕДІЯ

Когнітивні ілюзії: Розуміння соціального сприйняття


У кожного з нас існує складна мережа перекручень та спотворень, які впливають на наше сприйняття соціальної реальності. Ці перекручення, відомі як когнітивні ілюзії, можуть виникати під час сприйняття себе, інших людей, соціальних груп і соціальних явищ. У цій статті ми розглянемо деякі з найпоширеніших когнітивних ілюзій, пов'язаних з соціальним сприйняттям, і їх вплив на наше мислення та поведінку.


1. Ефект першорядності:

Цей ефект описує схильність людей приділяти надмірну увагу першим враженням і інформації, отриманій відразу ж після знайомства з іншими людьми. На основі цього першого враження ми формуємо оцінку та стереотипи, які можуть впливати на нашу подальшу взаємодію з цими людьми.


2. Ілюзія контролю:

Ця ілюзія полягає в переконанні, що ми маємо більший контроль над подіями, ніж насправді є. Ми часто надмірно переоцінюємо свою роль у соціальних ситуаціях та вплив на життя інших людей. Це може призводити до зайвого стресу, коли ми намагаємося контролювати ситуації, які не залежать від нас.


3. Ефект фундаментальної помилки:

Цей ефект виявляється в тенденції надмірно переоцінювати ролі внутрішніх чинників (які стосуються особистості) у поясненні поведінки інших людей, і недооцінювати зовнішні чинники (які стосуються ситуації). Отже, ми часто приписуємо чиїйсь поведінці внутрішні причини, ігноруючи зовнішні обставини, що також можуть впливати на них.


4. Ефект самопідтвердження:

Цей ефект пояснює, що люди шукають інформацію, що підтверджує їх вже існуючі переконання та стереотипи. Ми часто проявляємо підкріплення позитивних чи негативних стереотипів, не беручи до уваги всю необхідну інформацію.


5. Ефект групової рівноваги:

Цей ефект відображає тенденцію людей прихильніше сприймати та підкріплювати думки інших членів групи, які мають схожі погляди, ніж відхиляти ці думки. Це може призводити до упередженості та недостатньої критичності в мисленні.Когнітивні ілюзії є всепроникними в нашому соціальному сприйнятті та поведінці. Розуміння цих ілюзій може допомогти нам краще зрозуміти, як наш мозок працює та як ми взаємодіємо з оточуючими. Зруйнування цих ілюзій може допомогти нам бути більш об'єктивними та критичними в нашому сприйнятті світу навколо нас.

Comentarios


ЯК ПРАЦЮЄ УКРАЇНСЬКИЙ

ПСИХОЛОГІЧНИЙ ХАБ

наші фахівці у своїй роботі спираються лише на науково доведені методи психотерапії

ми ставимо на перше місце допомогу у вирішенні вашої проблеми, а не кількість сесій

ми не збираємо персональні дані відвідувачів сайту та клієнтів

ми пропонуємо різні цінові категорії консультацій, які ви можете обрати на сайті

Натисніть кнопку “Обрати фахівця”

Ознайомтеся з анкетами спеціалістів

Натисніть кнопку “Записатися
на консультацію”

bottom of page